Engelliler günü: 17 yıl sonra kamuya engelli istihdamı başladı...

3 Aralık 2023

A
A

KKTC Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, 17 yıl sonra engelli 30 kişinin kamuya istihdam edilecek olmasını başlangıç olarak kabul ettiklerini ve istihdamın takipçisi olacaklarını açıkladı.

ZgotmplZ

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü.

 

KKTC Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, 3 Aralık'ın sadece farkındalık günü değil aynı zamanda azim ve mücadelenin simgesi olduğunu belirttiği bir mesaj yayımlayarak günü değerlendirdi.

Engelli bireylerin, sadece vücut ya da çevresel engellerle değil insanca yaşam noktasında karşılarına çıkarılan engellemelerle de mücadele etmek durumunda kaldığına işaret eden Suay, en temel insanca yaşam haklarının başında ise istihdamın geldiğini ve tam 17 yıldır bu konuda sınıfta kalındığını belirtti.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi haricinde devlet kurumları bünyesine tek bir istihdam yapılmadığını bildiren Suay, yıllardır mücadelesini verdikleri bu meselenin kanayan bir yaraya dönüştüğünü ifade ederek kamuya 30 kişilik istihdam listesi oluştuğunu öğrendiklerini açıkladı.

Suay, şöyle devam etti:

''Gelinen noktada, küçük ama önemli bir adım atılarak, kamu için 30 kişilik ilk istihdam listesi oluşturulduğunu öğrendik. Başlangıç niteliğinde bir adım olarak kabul ettiğimizi ve KKTC Engelliler Dayanışma Derneği olarak belirlenen isimlerin istihdam durumlarının takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyorum.

Çok sayıda üniversite mezunu, yeterliliğini ziyadesiyle ortaya koymuş engelli vatandaşımız var. Listenin oluşumu noktasında özellikle bu noktaya dikkat etmeye ve hem kendileri hem de ülkeleri için faydalı olabilecek bireyleri ön plana çıkarmaya gayret ettik.

İnanıyorum ki 17 yıllık sürecin akabinde gelen bu başlangıç adımının devamı gelir ve engelli bireylerin en temel problemlerinden birine biraz olsun çözüm üretmiş oluruz.

Bu yılki 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde istihdam müjdesiyle umutlandık. İnşallah atılacak yeni adımlarla da sevincimizi ve mutluluğumuzu ifade ederiz.''

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar