Enfield North'a Kıbrıslı Türk milletvekili adayı

6 Haziran 2024

Güncelleme: 6 Haziran 2024

A
A

İngiltere'de Türk nüfusunun en yoğun olduğu bölgelerden Enfield’da, Kıbrıslı Türk Ertan Karpazlı, İngiliz parlamentosuna girmek için adaylığını açıkladı. Karpazlı, seçimlerde Enfield North bölgesinden Avam Kamarası’na girmek için mücadele edecek.

ZgotmplZ Ertan Karpazlı X

İngiltere’de, 4 Temmuz’da yapılacak erken genel seçimler için geri sayım devam ederken, yeni kurulan “Enfield Toplum Hareketi”, bağımsız Milletvekili adayı olarak Ertan Karpazlı'yı açıkladı.

Ertan Karpazlı, seçimlerde Enfield North bölgesinden Avam Kamarası’na girmek için mücadele edecek.

Yeni kurulan Enfield Toplumsal Eylem Grubu, 29 Mayıs 2024 akşamı yapılan toplantıda, 4 Temmuz 2024'te yapılacak Genel Seçimlerde Enfield Kuzey bölgesinden bağımsız milletvekili adayı olan Ertan Karpazlı'ya destek verdiklerini kamuoyuna duyurdu.

Ertan Karpazlı

37 yaşındaki Londra doğumlu ve Kıbrıs Türk kökenli bir gazeteci olan Karpazlı, mevcut İşçi Partili Milletvekili ve yeniden aday olacak olan Feryal Clark'tan koltuğu almayı hedefliyor.

"BÜYÜK SİYASİ PARTİLER ÇIĞLIKLARA KULAK TIKAMIŞLARDI"

Karpazlı, Kuzey Londra'nın Edmonton bölgesinde bulunan Darur Rahmah Salonu'nda yapılan toplantının ardından adaylığını açıklayarak şunları söyledi:

“Enfield North bölgesi için yapılacak olan 4 Temmuz 2024 Genel Seçimlerinde bağımsız Milletvekili adayı olarak başvurma kararımı duyurmanın büyük bir mutluluk olduğunu belirtmek isterim. Bu karar, Enfield North seçmeninden yoğun destek ve teşviklerinin ardından alındı. Uzun zamandır onlar da benim gibi büyük siyasi partilere karşı hayal kırıklığı yaşıyorlardı ve tüm bu partiler, çığlıklarımıza kulak tıkamışlardı.”

Karpazlı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Brimsdown, Bullsmoor, Carterhatch, Enfield Lock, Ponders End, Ridgeway, Southbury, Enfield Town ve Whitewebbs'den bana ulaşan insanlar, açık bir soykırım karşısında sessiz kalmaya hazır bir Milletvekilinin, kendilerini Parlamento'da bir kez daha dört beş yıl temsil etmesine yönelik tepkilerini dile getirdiler.”

Enfield North'un bir sonraki seçilmiş Milletvekili olma çabasının bir parçası olarak, Karpazlı 10 temel hedefini belirledi.

Seçilmesi halinde Ertan Karpazlı seçim vaadleri şöyle:

  • Gazze'de hemen ve kalıcı bir ateşkes çağrısı yapmak,
  • İngiltere'nin soykırıma iş birliği yapmasını ve İsrail'e silah satışlarını kınamak,
  • NHS gibi kamu hizmetlerini daha iyi finanse etmek için 'zenginlik vergisi' talep etmek,
  • Daha düşük gelir vergisi, miras vergisinin kaldırılması ve daha yüksek asgari ücret için mücadele etmek,
  • Emeklilik yaşını düşürmeyi ve artırılmış emekli maaşı almayı desteklemek,
  • Ücretsiz yüksek öğrenim ve daha etkileyici bir ulusal müfredat için uğraşmak,
  • Gençlere daha iyi fırsatlar yaratarak, suç ve aşırılığı önlemek,
  • Medyada İslamofobi ve ayrımcılığa karşı mücadeleyi desteklemek,
  • Yeni kalkınma projelerinde küçük işletmeleri ve yerel toplulukları önceliklendirmek,
  • Çevresel standartları iyileştirmeyi amaçlayan gerçek yeşil girişimleri desteklemek.

Karpazlı ayrıca, seçilirse Parlamento'da Kıbrıslı Türklerin konularını savunacağına dair söz vererek şunları aktardı:

“Kendi kökenim Kıbrıslı Türk olduğundan, hiçbir şey beni Parlamento'da Kıbrıs Türk toplumunu savunmaktan daha mutlu ve gururlu edemez. Enfield, Londra'dan Kuzey Kıbrıs'a doğrudan uçmayı isteyen birçok Kıbrıslı Türk'e ev sahipliği yapar, ki bu sadece ailelerini ziyaret etmek isteyen insanlar için çok makul bir taleptir.

Ayrıca, Kıbrıs'ta barışın yasal garantörlerinden biri olan İngiltere'nin, haksız bir şekilde Kıbrıslı Türklerin uluslararası izolasyonlarını desteklemeye devam etmesi utanç vericidir. İngiltere'nin bir garantör olarak sorumluluklarını yerine getirmeye ve Kıbrıs sorununa daha dengeli bir yaklaşım sergilemeye başlamasının zamanı geldi. Kıbrıslı Türklerin ticaret yapma, seyahat etme ve uluslararası spor etkinliklerine katılma haklarını sınırlayan ambargoları sona erdirmek, olumsuz durumun kırılması için önemli bir adım olacaktır.

Kıbrıs halkına, adaylarına ne yapmaları gerektiğini dikte etmek benim işim değil, ancak kuzeydeki Kıbrıslı Türklerin insanlık dışı izolasyonu devam etmemelidir. Birleşik bir ada çağrıları 50 yıldır işe yaramadı çünkü Kıbrıslı Rumların birleşme görüşmelerine ciddi bir şekilde yaklaştıklarıyla ilgili hiç bir işaret yok. Belki de İngiltere, Kıbrıslı Türklerin iki devletli çözüm için kampanya yapmasını destekleseydi, iki tarafta yeniden karşılıklı saygıya dayanan, eşit ortaklar olarak muamele gördükleri görüşmelere devam edebilirlerdi.”

Çoğu İngiltere seçmeninin oy kullanmasının beklendiği 4 Temmuz 2024 tarihine kadar, posta yoluyla oy kullanma son tarihi 19 Haziran.

Seçmen listesinde olmayanların, Genel Seçime kaydolmak için 18 Haziran 2024 tarihine kadar zamanları vardır. Kayıt sadece 5 dakika sürüyor ve resmi web sitesi üzerinden çevrimiçi olarak yapılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar