Denktaş, 100'üncü doğum gününde anlamlı bir etkinlikle anıldı

27 Ocak 2024

Güncelleme: 28 Ocak 2024

A
A

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, "Toros 100 Yaşında” anma programı ile 100’üncü doğum gününde anıldı.

ZgotmplZ

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 100’üncü doğum günü nedeniyle “Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş - Toros 100 Yaşında” anma programı düzenlendi.

Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı, EkoAvrasya Vakfı  ile Bayrak Radyo Televizyon Kurumu iş birliğinde dün akşam düzenlenen etkinlik Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Fakültesi‘nde yer aldı.

Etkinlikte yapılan konuşmalarda Denktaş’ın Kıbrıs Türkü'nün varoluş mücadelesinin mihenk taşlarından olduğu, prensipleri ve mücadelesiyle tüm Türk dünyasına liderlik yaptığı kaydedildi...

"KIBRIS TÜRKÜ’NÜN VAROLUŞ MÜCADELESİNİN MİHENK TAŞLARINDAN BİRİ"

Gecede konuşan GAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Doktor Neriman Saygılı, kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesinin mihenk taşlarından olduğunu vurguladı.

"TÜM TÜRK DÜNYASININ LİDERİ"

EkoAvrasya Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren de toplumda lider olarak öne çıkan çok isim olsa da, lider olarak kalanların çok az olduğunu belirterek, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın, prensipleri, mücadelesiyle tüm Türk dünyasının lideri olduğunu söyledi.

"ÜLKEDE YAŞAYAN HERKESE BABALIK YAPTI"

“Babam Denktaş” adlı kısa belgeselin yapımcı ve yönetmenliğini üstlenen GAÜ İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Yardımcı Doç.Dr. Muharrem Özdemir ise Rauf Raif Denktaş’ın halkının ada üzerinde hak ettiği yaşamı sürmesini sağlayacak bağımsız bir devlete kavuşması için çalıştığını, sadece çocuklarına değil, ülkede yaşayan herkese babalık yaptığını belirtti.

"HALKININ HAKLARINI TÜM DÜNYAYA KARŞI KORUYAN BİR LİDER"

Denktaş Vakfı Başkanı Serdar Denktaş ise Rauf Raif Denktaş’ın inandığı davayı hiç yalpalamadan yürüten, halkının haklarını tüm dünyaya karşı koruyan bir lider olduğunu belirterek, Kıbrıs’taki Türk varlığının, onun mücahit ruhuyla verdiği kurtuluş mücadelesi sayesinde olduğunu söyledi.

Denktaş, “Onu anlayarak anmak, önce siyasi reformlarla bir siyasi düzen, sonra sosyo-ekonomik reformlarla refah seviyesi yüksek zengin kültüre sahip devletine inançla sahip çıkan bir halkın yaşadığı, şu veya bu nedenle ülkede bulunan yabancıların geçici misafir olarak algılanacağı, geleceğe umutla bakılacak bir ortam yaratmak için çalışmaktır.” dedi.

"KIBRIS TÜRK HALKININ HAK VE MENFAATLERİNİ SAVUNMAYA ÖMRÜNÜ ADADI"

Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da Kıbrıs Türkü’nün, kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın kurduğu devlette onun görüş ve düşünceleri ışığında çizdiği yolda yürüdüğünü ifade etti.

Kıbrıs Türk halkının hak ve menfaatlerini savunmaya ömrünü adayan Denktaş’ın, Anavatan Türkiye’ye bağlı, her zaman halkıyla iç içe olan, bir lider olduğunu dile getiren Ataoğlu konuşmasını Denktaş’ın, “Türklüğünüzle övünün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığı ile gurur duyun, O’nu yaşatmanın ölesiye göreviniz olduğunu bilerek yaşayın.” sözleriyle tamamladı.

GECEDEKİ DİĞER ETKİNLİKLER...

Etkinlikte daha sonra İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi yardımcı Doçent Doktor Muharrem Özdemir’in yapım ve yönetmenliğini üstlendiği “Babam Denktaş” adlı kısa belgesel sunuldu.

Etkinlik “Türk medeniyetlerinin yeryüzündeki ayak izleri” müzik dinletisinin ardından, etkinliğin gerçekleşmesine katkı koyanlara plaketler verilmesi ile sona erdi.

Etkinlikte ayrıca, Türkiye’nin çeşitli illerinde de sergilenen, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın özel arşivinde yer alan 50 bin fotoğraf arasından seçilen ve Denktaş’ın kendi sözleriyle harmanlanan 250’den fazla fotoğraftan oluşan sergi de gezildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar