Değirmenlik'e yeni sağlık merkezi için ilk adım atıldı

25 Kasım 2023

A
A

Değirmenlik Sağlık Merkezi binası yıkıldı. 18 milyar TL ayrılan yeni merkezin yapımına birkaç ay içinde başlanacak.

ZgotmplZ

Bir süre önce yüksek risk taşıdığı gerekçesiyle boşaltılan Değirmenlik Sağlık Merkezi binası bugün yıkıldı.

Başbakan Ünal Üstel ve Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek yıkım çalışmalarını yerinde inceledi.

Türkiye'deki 6 Şubat depreminin ardından ortaya çıkan hassasiyet ve yapılan çalışmalar sonucunda Değirmenlik Sağlık Merkezi binasının yüksek risk taşıdığı gerekçesiyle boşaltılmasına karar verildiğini belirten Sağlık Bakanı Dinçyürek, "Tadilat mı yıkım mı?" olacağı yönünde yapılan çalışmalar neticesinde binanın yıkılması kararı verildiğini ancak bu kararın geç çıkmasından dolayı yıkım işleminin de geciktiğini ifade etti.

"YENİ BİNANIN İNŞASINA AYNI YERDE BİRKAÇ AY İÇİNDE BAŞLANACAK"

Tüm projeleri sıfırdan hazırlanan Değirmenlik Sağlık Merkezi yeni binasının inşasına aynı yerde birkaç ay içinde başlanacağını belirten Hakan Dinçyürek, süratle bitirilmesi planlanan çalışmalar neticesinde 2024 yılının ilk çeyreğinde binayı bitirerek hizmete sunmayı hedeflediklerini vurguladı.

"112 DE KONUŞLANACAK"

Sağlık Bakanı Dinçyürek, yıkılan binanın metrekaresinden daha fazla bir alanı hizmete sunacaklarını, aynı zamanda 112 Hızır Servisi'nin de Değirmenlik’te konuşlanıp hizmet verilmesinin planlandığını kaydetti.

"18 MİLYON TÜRK LİRASI KAYNAK AYRILDI"

Değirmenlik Sağlık Merkezi’nin yapımı için bütçeden 18 milyon Türk Lirası kaynak ayrıldığını ifade eden Hakan Dinçyürek, “Tamamen devletimizin kendi imkanları, Başbakanımızın verdiği talimat ve hükümetin sağladığı imkanlarla bölge halkına uzun yıllar hizmet edecek, bölge ihtiyacını karşılayacak bir sağlık merkezini hayata geçireceğiz.” dedi.

"2024’TE SAĞLIKTA DA, İLACA ERİŞİMDE DE ÇOK DAHA İYİ BİR YIL OLACAK"

Başbakan Ünal Üstel de yetersiz kalması ve depreme dayanıklı olmadığından dolayı yıkımına başlanan Değirmenlik Sağlık Merkezi’nin yeniden hızla inşa edileceğini belirtti.

Üstel, “İnsanımızın daha iyi sağlık hizmeti alması için gerek hastanelerimizde gerek sağlık ocaklarımızdaki çalışmalarımızla, ilaca kolay ulaşmasına ilişkin çalışmalarımızı bitirmek üzereyiz. O yüzden 2024’te sağlıkta da, ilaca erişimde de çok daha iyi bir yıl olacak ve geçmişte yaşanan sıkıntıları bundan sonra halkımıza yaşatmayacağız.” dedi.

Ünal Üstel, sağlık alanında daha iyi hizmet alınabilmesi için sağlık ocakları veya hastanelerde gereken yenileme ve takviyelerin hızla yapılacağını belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar