Çöp ve atık toplama maratonu başladı

5 Mayıs 2024

Güncelleme: 5 Mayıs 2024

A
A

Çevre Koruma Dairesi ve Gençlik Federasyonu iş birliğinde düzenlenen "Sıfır Atık Çöp Toplama Maratonu", Girne Boğaz Piknik Alanı’nda başladı. Maraton, mayıs ayı boyunca ülkenin farklı noktalarında devam edecek.

ZgotmplZ

Çevre bilincini arttırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı himayelerinde Gençlik Federasyonu tarafından düzenlenen ve mayıs ayı boyunca ülkenin farklı noktalarında devam edecek “Sıfır Atık Çöp Toplama Maratonu” Girne Boğaz Piknik Alanı’nda başladı.

Bakanlıktan verilen bilgiye göre etkinliğe; Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Bakanlık Müsteşarı Serhan Aktunç, Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, Çevre Koruma Dairesi Personeli ve Gençlik Federasyonu üyesi gençler katıldı.

Maraton öncesinde gençlere yönelik bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, “Gençlerimiz çok önemli ve örnek bir projeye imza atıyorlar. Bu örnek proje ile umarım insanlarımızın çevremize olan duyarlılığını arttırır. Daha temiz bir ülke yaratmak anlamında bir adım daha atmış oluruz” dedi.

Ülke gençlerinin çevreye duyarlılığının tüm ülke insanına örnek olmasını dileyen Ataoğlu, gençlerin Mayıs ayı boyunca her cumartesi ülkenin farklı noktalarında gerçekleştirecekleri etkinliğin, farkındalık yaratması ve insanların çevreye duyarlılığının arttırılmasına katkı sağlamasını temenni etti.

“Sıfır Atık Çöp Toplama Maratonu”, Ataoğlu’nun konuşmasının ardından grupların alanda çöp toplamasıyla başladı.

Beraberindeki bürokratlarla, alanda piknik yapan vatandaşları ziyaret ederek, çöplerin yere atılmaması konusunda uyarılarda bulunan Ataoğlu ve beraberindeki heyet de, vatandaşlara etkinlik hakkında bilgi vererek, piknik sonrasında çöplerini toplamaları için vatandaşlara çöp poşeti dağıttı.

TOPLANAN ÇÖPLER ÇEVREYE DUYARSIZLIĞI ORTAYA KOYDU

Mayıs ayı boyunca, ülkenin farklı noktalarında devam edecek ve maraton sonunda en fazla çöpü toplayan grubun ödüllendirileceği etkinliğin ilk adımı olan Boğaz Piknik Alanı’nda bir saatte toplanan çöpler, ülkenin çevreye duyarsızlığını ortaya koydu. 

Yaklaşık 200 kilo plastik ve naylon çöp toplanan maratonun ilk gününde, 100 kiloya yakın da cam atık toplandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar