Çocukluk çağı aşıları artık özele "ücretsiz verilmeyecek"

19 Ocak 2023

Güncelleme: 19 Ocak 2023

A
A

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Sağlık Bakanlığı'nı çocukluk çağı aşılarının özel sağlık kuruluşlarına ve özelde çalışan hekimlere ücretsiz verilmesini durdurma kararından geri adım atmaya çağırdı.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Sağlık Bakanlığı’nın aşı takip sistemiyle soğuk zincir sistemini gerekçe göstererek çocukluk çağı aşılarının özel sağlık kuruluşlarına ve özelde çalışan hekimlere ücretsiz verilmesini durdurduğunu belirtti.

Bugüne kadar devletin çocukluk çağı aşılarını hem kamudaki, hem de özeldeki hekimlere ücretsiz sağladığını ancak dün alınan kararla bu aşıların sadece Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda yapılabileceğini belirten Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği yönetimi, kararı eleştiren yazılı açıklama yaptı.

Toplum sağlığının riske atıldığını savunan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu, Sağlık Bakanlığı’na ilgili sorunların çözümü için iş birliği çağrısında da bulundu.

"ERİŞEBİLİR, ÜCRETSİZ AŞI SAĞLAMA GÖREVİ DE SAĞLIK BAKANLIĞI'NA AİTTİR."

 “Ücretsiz aşılama her çocuğun hakkıdır” denilen açıklamada şunlar ifade edildi: Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan her insan gibi çocukların da sağlıklı olma hakkı anayasada güvence altına alınmış ve devlete bu güvenceyi sağlama görevi yüklenmiştir. Çocukların sağlıklı ve engelsiz olmasının en ucuz, güvenilir ve kabul gören yolu kuşkusuz aşılamadır. Erişebilir, ücretsiz aşı sağlama görevi de Sağlık Bakanlığı'na aittir. Şu anda çocukluk çağı aşılamaları devlet tarafından hem kamu hem özeldeki hekimlere ücretsiz olarak sağlanırken, 18 Ocak 2023 tarihli Sağlık Bakanlığı kararı ile sadece Sağlık Bakanlığı kurumlarında yapılacağı, ücretsiz özel kuruluşlara verilmeyeceği açıklanmıştır. Gerekçe olarak aşı takip sistemi olmaması ve soğuk zincir sisteminin olması gibi nedenler gösterilmiştir. Hatırlatmak isteriz ki; sağlık alt yapısını kurmak ve denetlemek bakanlığın görevidir. Bahsedilen sağlık alt yapısındaki yetersizlikleri düzeltmek de bakanlığın görevlerindendir."

"MADDİ SÖMÜRÜNÜN YOLUNU AÇMAKTADIR"

Tabipler Birliği Sağlık Bakanlığı'nın bu kararı dış baskılar sonucunda aldığını savunarak şöyle devam etti: "Sağlık Bakanlığının denetleme, kontrol ve istatistik yoksunluğu nedeniyle dış baskılar sonucu aldığı bu kararla, alım gücü zayıflamış olan bireylerin sağlığa erişim hakkını kısıtlamakta ve belirli çıkar çevreleri oluşturarak aşı üzerinden maddi sömürünün yolunu açmaktadır. Ciddi ilaç ve aşı eksikliğinin sonucu olarak aşılama oranlarının düşmesi ve tedavi olanaklarının ortadan kalkmasıyla toplum sağlığı riske atılmaktadır. Sağlık alt yapısında ve denetlemedeki sorunlar, çocukların ücretsiz sağlığa erişim hakkını elinden almamalı, alınan karar ivedilikle geri çekilmelidir. Sağlık Bakanlığına ilgili sorunlarda iş birliği çağrımızı açıkça belirterek, alt yapının sağlanması ve denetlenmesi için birlikte çalışmaya açık olduğumuzu beyan ederiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar