Çevre Mühendisleri Odası'ndan Güngör'ün rehabilitesinin yapılması çağrısı

3 Haziran 2024

A
A

Güngör Katı Atık Depolama Tesisi'nin vahşi depolama alanına dönüştüğünden alanda yangınların artacağını söyleyen ÇMO Başkanı Paralik, hükümeti, alanın rehabilitasyonunu içeren proje ihalesi için bütçe ayırmaya çağırdı.

ZgotmplZ

Çevre Mühendisleri Odası, ülkenin tek katı atık depolama alanının vahşi depolama alanına dönüştüğüne işaret ederek, alandaki çöp yangınlarının katlanarak artacağı uyarısında bulundu.

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sibel Paralik, “30 yıllık atık depolama kapasitesi öngörülerek tasarlanan Güngör Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi 11 yılda kapasitesini doldurup, vahşi depolama alanına dönüştü" dedi.

Konuyla ilgili açıklamasında, çöplerin düzenli depolanmadığından dolayı tesiste yangınların da artacağı uyarısında bulunan Paralik, “Geçtiğimiz aylarda alanın yakın çevresine dökülen atıkların içten içe yandığı gözlemlenmiştir. Yaz mevsiminin gelmesi ile bu yangınlar katlanarak devam edecek” ifadesini kullandı.

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sibel Paralik
"YASA, TÜZÜK VE PLANDAKİ HEDEFLERİN HİÇBİRİNE ULAŞILAMADI"

Sibel Paralik, Çevre Yasasının atık yönetimi bölümü altındaki yasa maddeleri, Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Tüzüğü ve Entegre Atık Yönetim Planındaki strateji ve hedeflerin hiçbirine ulaşılmadığını iddia etti.

Atık yönetiminde altyapının iyileştirilmesinin yanında, “nüfus ve atık karakterizasyonunun” belirlenmesi, "çöpü kaynağında azaltma, tüketicileri yeniden kullanmaya teşvik etme ve geri dönüşüme yönlendirme" alanlarında sonuç alıcı adımlar atılması gerektiğini belirten Paralik, “Bu üç maddenin hayata geçirilmemesi nedeniyle Güngör Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi hızlı bir şekilde dolmuş ve ömrünü tamamlamaya yaklaşmıştır.” dedi.

"ALANIN REHABİLİTASYONU İÇİN BÜTÇE AYRILMADI"

Güngör Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi alanının rehabilitasyonunu içeren KKTC Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi için ihaleye çıkılmadığını belirten Paralik, “Bu ihale yayınlanmadığı gibi aradan 1 seneden fazla bir zaman geçmesine rağmen henüz bir atık karakterizasyon çalışması yapılmamış, fizibilite raporu hazırlanmamıştır. Hükümetin Güngör İhalesi ile ilgili bütçe ayırmadığı da bilinmektedir" şeklinde devam etti.

Sibel Paralik, Kuzey Kıbrıs’ta 50’nin üzerinde vahşi depolama alanı bulunduğunu, genellikle yaz aylarında bu çöp alanlarında yangın çıktığını belirtti. Paralik, hükümet ve belediyelere katı atık ve diğer çevre sorunlarının çözümüne yönelik bütçe ayırması; kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar yapması çağrısında bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar