Can Gürzap hayatını kaybetti

1 Aralık 2023

Güncelleme: 2 Aralık 2023

A
A

Türkiye’nin önemli sinema ve dizi oyuncusu Can Gürzap’ın hayatını kaybettiği açıklandı. Gürzap, Kurtlar Vadisi Pusu'daki Davut Tataroğlu karakteriyle hafızalara kazındı.

ZgotmplZ

Usta oyuncu Can Gürzap, 79 yaşında hayatını kaybetti.

Acı haberi Armağan Çağlayan sosyal medya hesabından duyurdu. Çağlayan, ''Yattığınız yer nur olsun Can Bey… Huzur bulun.'' ifadelerini kullandı.

EN BİLİNEN DİZİLER

Sevilen oyuncu Gürzap, Kurtlar Vadisi Pusu, Bir Avuç Deniz, Aşk Beklemez, Medcezir, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizilerinde rol almıştı.

Hafızalara kazınan en bilinen rolü ise Kurtlar Vadisi Pusu'daki Davut Tataroğlu karakteri.

BAKAN ERSOY BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, vefat eden tiyatro ve sinema sanatçısı Can Gürzap'a rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diledi.

Ersoy sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

Ülkemizin kıymetli sanatçılarından Can Gürzap'ı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Devlet Tiyatrolarımızın emekli sanatçısı, sinema, dizi oyuncusu, yazar ve eğitmen Can Gürzap sanat camiamız için büyük bir kayıptır. Merhuma Allah'tan rahmet, AİLESİNE, SEVENLERİNE VE TÜM SANAT CAMİAMIZA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM. MEKANI CENNET OLSUN.

CAN GÜRZAP KİMDİR?

Can Gürzap, 26 Mayıs 1944'te İstanbul'da doğmuş önemli bir sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu, yazar, eğitmendir.

İlk tiyatro eğitimini, kendisi gibi sanatçı olan babası Reşit Gürzap'tan alan sanatçı, 1962'de Kadıköy Maarif Koleji'ni tamamladıktan sonra Ankara Devlet Konservartuarı Tiyatro Bölümü'nü bitirdi ve Londra'da Central School of Speech and Drama'da eğitim gördü. Ankara Devlet Tiyatrosu'nda yönetmen ve oyuncu olarak görev yaptı.

Konservatuvarda öğretmen olarak derslere girdi. TRT'de radyoya birçok radyo tiyatrosu hazırladı. 1971 yılında Arsen Gürzap ile evlendi.

1978'de İstanbul Devlet Tiyatrosu kurucu müdürü oldu. Çevirmenlik ve senaryo yazarlığı da yapan sanatçı, 1990 yılında güzel ve etkileyici konuşma eğitimi veren "Dialog"u kurdu.

Dialog, yıllar içinde bu anlamda eğitim veren en önemli kurumlardan biri haline geldi. Bu kurumda yıllarca eğitmenlik yaptı. Sinema filmlerinde ve dizilerde rol aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar