Büyükkonuk Eko Gün de hava engeline takıldı

5 Mayıs 2024

Güncelleme: 5 Mayıs 2024

A
A

24'üncüsü düzenlenen Büyükkonuk Eko Gün köy meydanında yapıldı. Eko Gün'de kurulan stantlarda satışlar yapılırken, düzenlenmesi planlanan etkinlikler, hava şartları nedeniyle iptal edildi.

ZgotmplZ

Ülke kültürünü yaşatarak, gelecek nesillere aktarılması amacıyla unutulmaya yüz tutmuş birçok gelenek, görenek ve yiyecek ile içeceğin katılımcılarla buluşturulduğu Büyükkonuk Eko Gün etkinliğinin 24’üncüsü gerçekleştirildi.

Mehmetçik Büyükkonuk Belediyesi ile Büyükkonuk Eko Turizm Derneği işbirliğinde geleneksel olarak düzenlenen eko gün etkinliği köy meydanında yapıldı.

Cumhurbaşkanı Vekili Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, etkinlikte yaptığı konuşmada, festivallerin ülke kültürünün yaşatılmasına büyük katkı sağladığını söyledi.

Yağmurun bereket anlamına geldiğini ancak eko günde yağmur yağmasının takdir olduğunu ifade eden Töre, insanlar arası etkileşimin bu tür etkinliklerle daha da fark edildiğini dile getirerek, tüm stant açan esnafa bereketli kazançlar diledi.

Töre, etkinlik düzenlenen köylerin ve civar bölgelerin ülke genelinde dayanışmayı artırdığına vurgu yaparak, bir dahaki eko günün güneşli bir güne denk gelmesini temenni etti.

Başbakan Ünal Üstel ise Eko Gün denildiğinde akla Büyükkonuk’un geldiğini kaydederek, Büyükkonuk denilince de akla üretimin geldiğini söyledi.

Yağmurlu havadan dolayı Eko Gün etkinliğinin olumsuz etkilendiğini de kaydeden Başbakan Üstel, bölge halkının ürettiklerini satması temennisinde bulundu.

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da, böylesi etkinliklerin kültürü yaşatmanın yanı sıra bölge halkına ekonomik anlamda katma değer sağladığını ifade etti.

Mehmetçik Büyükkonuk Belediye Başkanı Fatma Çimen Tuğlu açılışta, ülkenin ilk eko gün etkinliğinin Büyükkonuk’ta 2007 yılında birkaç stant ile başladığını anımsatarak ülke kültürünü yaşatarak gelecek nesillere aktarılmasının önemine değindi.

Konuşmaların ardından Eko Gün’de yer alacak etkinlikler iptal edilirken sadece kurulan stantlarda satışlar gerçekleştirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar