Bugün "Dünya Turist Rehberleri" Günü

21 Şubat 2024

A
A

Ülkede her yıl kutlanmakta olan “21 Şubat Dünya Turist Rehberleri Günü” dolayısıyla açıklama yapan KITREB Başkanı Öymen, Birlik'in turizmde hak ettiği değeri görmesini diledi.

ZgotmplZ

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB), turizm emekçisi tüm turist rehberlerinin “21 Şubat Dünya Turist Rehberleri Günü”nü kutladı, turist rehberi olmadan turizmin olamayacağını vurguladı.

BU YILIN TEMASI "YEŞİL TURİZM"

KITREB Başkanı Dener Öymen, Dünya Turist Rehberleri Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Dünya Turist Rehber Birlikleri Federasyonu tarafından bu yılın temasının yeşil dostu sürdürülebilir gelişme, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin önemi vurgusuyla “Yeşil Turizm” olarak belirlediğini kaydetti.

Öymen, bu doğrultuda, KITREB olarak, özel ilgi turizmi için faaliyetlerini artırıp, eğitim çalışmalarını yürüteceklerini belirtti.

2000 YILINDAN BERİ KUTLANIYOR

Öymen, 21 Şubat Dünya Turist Rehberler Günü’nün 1987 tarihinde Dünya Rehber Birlikleri Federasyonu’nun (WFTGA) Avusturya yasalarına göre tescil edilmesinden sonra, ilk olarak 1990 yılında üye 15 ülke tarafından kutlanmaya ve 2000 yılından beri de ülkede kutlanmaya başlandığını hatırlattı.

Günün her yıl, çeşitli etkinliklerle mesleğin önemine vurgu yapmak maksadıyla, turist rehberlerinin örgütlü bulunduğu KITREB öncülüğünde kutlanıldığını ifade eden Öymen, bu kapsamda halka ve turistlere yönelik ücretsiz turlar, turist rehberlerine yönelik eğitim çalışması ve kokteyl gibi etkinlikler düzenlendiğine işaret etti. 

GÜNÜN AMACI

Öymen, bu günün en büyük amacının, turist rehberinin imajını yükseltmek, halka meslek hakkında doğru bilgiler vermek, mesleğin saygınlığını artırmak, profesyonel anlayış ile çevresel, kültürel ve tarihsel mirasın korunabileceğini vurgulamak olduğunu açıkladı.

Öymen, rehberlik ile ilgili dileklerini de şu şekilde aktardı:

“KITREB yasasının tüm maddelerinin uygulanacağı, kaçak rehberliğin olmadığı, turizm emekçisi rehberlerin 2008 senesinden beridir yükselmeyen taban ücretinin artacağı, rehberlerin branş konusunda uzmanlaşacağı, Birliğimizin uluslararası üyeliğinin onaylanacağı ve turizmde hak ettiği değeri göreceği günler dilerim”

Öymen ayrıca, bu akşam saat 19.00’da Acapulco Tatil Köyü’nde turist rehberlerine yönelik bir kokteyl düzenleneceğini duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar