"Böcekler insan sağlığına zararlı değil"

28 Nisan 2024

Güncelleme: 28 Nisan 2024

A
A

Taşkent Doğa Parkı, son günlerde ülkede görülen siyah böceklerle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, böceklerin insan sağlığına zararlarının olmadığı belirtildi.

ZgotmplZ Facebook

Taşkent Doğa Parkı, son günlerde Kıbrıs'ın çeşitli yerlerinde gözlemlenen siyah böcek kümeleri ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. 

Açıklamada, DoğaPark ekiplerinin çeşitli noktalardan örnekler toplayarak yaptığı ön çalışma sonucu bu kınkanatlı böceklerin familyasından bahsedilerek, tarım zararlısı olan bu canlıların insan sağlığı için doğrudan zararlı olduklarına dair her hangi bir verinin bulunmadığı belirtildi.

Taşkent Doğa Parkı'ndan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Son günlerde özellikle sosyal medyada sıkça paylaşılan ve Kıbrıs'ın çeşitli yerlerinde görülen küçük siyah böcek kümeleri ile ilgili DoğaPark ekipleri çeşitli noktalardan örnekler toplamış ve yapılan ön çalışmada bu kınkanatlı böceklerin Scarabaeidae familyasının Aphodiinae alt familyasına ait oldukları tespit edilmiştir.

Bu alt familyaya ait bir çok türün Kıbrıs’ın kendi doğal faunasında var oldukları daha evvel yapılan bilimsel çalışmalardan bilinmektedir.

Bununla beraber farklı böcek türlerinin zaman zaman avcıdan korunma, üreme kolonisi oluşturma, ani mikro iklimsel değişikliklere tepki gösterme gibi çok farklı nedenlerden dolayı bir araya gelerek kümelendikleri de davranışsal ve bilimsel bir olgudur.

Aphodiinae türlerinin bazılarının tarım zararlısı oldukları bilinse de bu canlıların insan sağlığı için doğrudan zararlı olduklarına dair her hangi bir veri bulunmamaktadır."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar