Birkan Uzun'un portresi Lapta Yavuzlar Lisesi'nin duvarına resmedildi

10 Haziran 2024

Güncelleme: 11 Haziran 2024

A
A

Genç yaşta kaza sonucu hayatını kaybeden Kıbrıslı Türk dağcı Birkan Uzun, Lapta Yavuzlar Lisesi'nde yapılan bir resim çalışması ile ölümsüzleştirildi.

ZgotmplZ

Genç dağcı Birkan Uzun, Lapta Yavuzlar Lisesi'nde ölümsüzleştirildi

Lapta Yavuzlar Lisesi'nin 6., 7. ve 8. sınıf resim dersi ve resim kolu öğrencileri, resim öğretmenleri Kemal B. Caymaz ve Kerime Erge Şahin ile birlikte Birkan Uzun’un portresini okul duvarına resmetti.

Bahar Şenliği kapsamında gerçekleştirilen resmin açılışında, Milli Eğitim Bakanlığı Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü Cengiz Topel Uzun, duygularını dile getirdi. Öğretmenler ve öğrencilere teşekkür eden Uzun, gençlerin Birkan Uzun’u anlamalarını ve “kendi zirvelerine yürümelerini” diledi.

Lapta Yavuzlar Lisesi Müdürü Fuat Tek de yaptığı konuşmada, Birkan Uzun gibi hedeflerine ulaşmak için mücadele veren başarılı bir gencin anısını yaşatmanın önemini vurguladı. Tek, öğrencilerin öğretmenleriyle birlikte özveriyle çalışarak yaptıkları portre çalışmasından dolayı memnuniyetini ifade etti ve resim sanatının çocukların yaratıcılığını ve kendilerini ifade etmelerini olumlu etkilediğini belirtti. Ayrıca, sanatsal çalışmaların okul içinde artarak devam edeceğini söyledi.

Lapta Yavuzlar Lisesi resim öğretmeni Kemal Behçet Caymaz, Birkan Uzun’un anısını yaşatmak ve onun değerlerini öğrencilere aktarmak amacıyla Uzun’un portresini resmettiklerini belirtti. Caymaz, "Birkan Uzun’u Hollandalı ressam Van Gogh’un 'Yıldızlı Gece'si eşliğinde resmedip onu yıldızlara emanet ederek ölümsüzleştirdik" ifadelerini kullandı.

Caymaz, ilerleyen dönemlerde Lapta Yavuzlar Lisesi duvarları için birçok farklı çalışma planladıklarını ve hem Kıbrıslı sanatçıların hem de sanat tarihinde yer alan ünlü sanatçıların eserlerini duvarlara aktararak, lisenin duvarlarını açık bir müzeye dönüştürmek istediklerini ifade etti.

BİRKAN UZUN HAKKINDA

Kıbrıslı Türk dağcı 28 yaşındaki Birkan Uzun, 1 Ocak 2022 tarihindeki kayak kazasında yaşamını yitirmişti. 10 Ocak'ta Güzelyurt'ta toprağa verilmişti.

Birkan Uzun, 16 Aralık 2021'de, 4 bin 892 rakımla "Antarktika'nın en yüksek noktası" olan Vinson Dağı’nın zirvesine ulaşarak KKTC bayrağını dalgalandırmıştı.

Vinson Dağı, "7 kıta 7 zirve" hedefiyle yola çıkan Uzun’un beşinci zirvesiydi.

Gazimağusa'da 1993'te dünyaya gelen Uzun, 2011'den bu yana ABD'de yaşıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar