Atatürk dönemi 23 Nisan tören fotoğrafları sergisi ziyarete açıldı

16 Nisan 2024

A
A

Atatürk döneminde yapılan 23 Nisan Çocuk Bayram törenlerinden fotoğrafların yer aldığı sergi Girne Belediyesi Sanat Galerisi'nde açıldı. Sergi, nisan ayında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

ZgotmplZ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlenen “Atatürk Dönemi 23 Nisan Çocuk Bayramı Törenleri Fotoğraf Sergisi”nin açılışı, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın katılımıyla yapıldı.

Girne Belediyesi ev sahipliğinde, Akkule Hizmet Derneği tarafından Eriş Ülger’in arşivinden yararlanılarak düzenlenen fotoğraf sergisi, Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nde, saat 10.30’da, Cumhurbaşkanı Tatar’ın öğrencilerle kurdele kesmesiyle açıldı; ardından 23 Nisan İlkokulu öğrencileri tarafından şiir dinletisi sunuldu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, etkinlikteki konuşmasında, 23 Nisan İlkokulu öğrencileriyle birlikte anlamlı bir sergide bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Tatar, Atatürk’ün düşmandan kurtulmak için verilen mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda gösterdiği vizyon ve milli değerlerin Kıbrıs Türkü’nün de varoluş mücadelesinde ilham kaynağı olduğunu kaydetti.

104 yıl önce resmedilen fotoğraflarla Türkiye Cumhuriyeti’nin Osmanlı’nın küllerinden doğduğuna işaret eden Tatar; vatan, millet, bayrak sevgisi, birlik ve beraberlikle bir devletin inşa edildiğini bu nedenle Atatürk ve silah arkadaşlarını da rahmetle andığını kaydetti.

Konuşmanın sonunda çocuklara hitaben konuşan ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarını kutlayan Tatar, “Bizden sonra devleti siz yöneteceksiniz. Öğretmenlerinizin kattığı değerin önemini bilin. Maneviyatımızla, kültürümüzle, geleneklerimizle devletimize ve bayrağımıza sahip çıkın. Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden ayrılmayın.” dedi.

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul da açılışta yaptığı konuşmada, 23 Nisan tarihinin, kendilerinin de çocukluk döneminde özlemle bekledikleri önemli bir gün olduğunu ifade ederek, “Ulu Önder Atatürk’ü bu bağlamda bir kez daha saygı ve özlemle anıyorum.” dedi. 

23 Nisan’ın Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilen özel bir gün olduğuna işaret eden Şenkul, Kıbrıslı Türklerin Atatürk sevgisinin ne denli büyük olduğunu hatırlatmaya gerek olmadığını vurguladı.

Şenkul, Girne’de bugün tam da Mustafa Kemal Atatürk’ün öngördüğü şekilde, dünyanın birçok ülkesinden çocukların, bu özel günü kutladığını kaydetti.

SERGİ, NİSAN'DA ÜCRETSİZ ZİYARET EDİLEBİLECEK

Girne Belediyesi Kültür Sanat Şube Amirliği’nden verilen bilgiye, sergi, 17, 18, 19, 22, 24 ve 25 Nisan tarihinde, 09.00 – 16.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Sergi süresince yaklaşık 700 öğrencinin koordineli şekilde sergiyi ziyaret etmeleri yönünde çalışma yapılacak. Girne Belediyesi’nin ulaşım desteği sağlayacağı öğrenci ziyaret programı kapsamında, 10 okulun öğrencileri farklı günlerde sergiyi ziyaret edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


FOTO GALERİ

1 ZgotmplZ
2 ZgotmplZ
3 ZgotmplZ
4 ZgotmplZ
5 ZgotmplZ
6 ZgotmplZ
7 ZgotmplZ
8 ZgotmplZ
9 ZgotmplZ
10 ZgotmplZ

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar