65 yaş üzeri hastalara unutkanlık ve depresyon testi uygulanacak

16 Mart 2024

A
A

Sağlık Bakanlığı ile DAÜ iş birliği ile 65 yaş üstü hastalara unutkanlık ve depresyon testi uygulanacak.

ZgotmplZ

Sağlık Bakanlığı ile Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), 65 yaş üzeri hastalara unutkanlık ve depresyon testi uygulayacak.

Sağlık Bakanlığı ile Doğu Akdeniz Üniversitesi, Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi iş birliğinde, yaşlı hastaların sağlık hizmetlerini iyileştirmeyi amaçlayan proje kapsamında Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi'ne bağlı Sağlık Merkezleri ve Doğu Akdeniz Üniversitesi hastanelerine başvuran yaşlı hastalara yapılan testler sonrasında gerekli görülmesi halinde kapsamlı muayenelere sevk edilmesi ve hastaların sağlık durumlarına yönelik veri toplanması hedefleniyor.

Sağlık Bakanı Dr. Hakan Dinçyürek, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Sistemin merkezinde hastalar ve hasta memnuniyetinin ön plana çıkarılacağı bir sağlık sistemini oluşturmak temel hedefimiz. Bununla ilgili başta merkez hastanelerin yükünü azaltacak hizmeti yerinde, periferde, sağlık merkezlerinde, köylerinde ve mümkünse bazı yaşlı hastalar için evinde sağlık hizmetini sunabileceğimiz bir çalışmanın içerisindeyiz. Dipkarpaz’dan Yeşilırmak’a kadar olan coğrafyada her noktaya dokunarak mevcut hekim sayısını, hemşire sayısını, teknolojik cihazları ve çalışma ortamını geliştirerek hastanın daha iyi sağlık hizmeti alabilmesi adına yoğun bir çalışma içindeyiz.”

Dinçyürek, ayrıca Temel Sağlık Hizmetleri Dairesinin görevleri arasında erken tanı, koruyucu hekimlik ve mevcut hastalıkların başlamadan önce tespit edilmesi ya da öncesinde tespit edilerek, erken safhada teşhis edilmesinin olduğunu dolayısıyla hastaya çok daha etkin bir şekilde sağlık hizmetlerinin verilmesinin öncelikleri olduğunu vurguladı.

Bakan Dinçyürek, bu çerçevede Doğu Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı iş birliğini önemsediklerini belirtti.

65 yaş üstü insanların mevcut durumlarının önceden belirlenerek çağın hastalığı başta Alzheimer olmak üzere birçok hastalığın oluşmadan fark edilip tedbirlerinin alınmasının önemine de değinen Dr. Dinçyürek, bu ve benzeri hastalıklara zemin oluşturan hastalıkların varlığının tespit edilmesi ve önlenmesi için ülke genelinde veriye dayalı politikaların geliştirilmesinin önemini vurguladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar