Sağlık Bakanlığı 20 yıllık ilaçları değiştirdi: Tedirgin olan talasemi hastaları mücadeleye hazırlanıyor...

3 Haziran 2024

Güncelleme: 4 Haziran 2024

A
A

Sağlık Bakanlığı'nın talasemi hastaları için ilaç değişikliği kararı, hastalar arasında ciddi bir huzursuzluğa yol açmış durumda. Talasemi Derneği, yıllardır kullandıkları ilaçların ''daha ucuz diye'' değiştirilmesinden dolayı tepkili.

ZgotmplZ

Sağlık Bakanlığı'nın talasemi hastaları için ilaç değişikliği kararı tartışma yarattı. 

Sağlık Bakanlığı'nın, talasemi hastalarının nerdeyse 20 yıldır kullandığı ilaçları değiştirme kararı, hastalar ve ilgili dernekler arasında büyük bir tepkiye neden oldu.

Sağlık Bakanlığı, farklı bir ilaç markasının kullanılmasını zorunlu kılarken, bu kararın ardından gelen şikayetlere duyarsız kalmakla suçlanıyor.

Talasemi Derneği, hastaların sağlığını korumak adına bakanlığın kararından dönmesi için kararlı bir mücadele yürütmeye hazırlanıyor.

Talasemi (Thalassaemia) Derneği Başkanı Çiğdem Beşevlerli ve Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Varoğlu, MYK Haber'den Gazeteci M. İrşad Esen'e, bakanlığın ilaç değişikliği kararının arka planını ve hastalar üzerindeki etkilerini anlattı.

Beşevlerli ve Varoğlu, hastaların yıllardır güvenle kullandıkları ilaçların ellerinden alınmasının ciddi bir tedirginlik yarattığını vurgulayarak, Bakanlık ile defalarca görüştüklerini ancak taleplerinin dikkate alınmadığını belirtti

Dernek yöneticileri, 8 aydır kullanmaya zorlandıkları yeni ilaç markalarının hastalar üzerindeki etkilerini bilmediklerini ve bu belirsizliğin endişe yarattığını dile getirdi.

Yıllardır kullanılan ilaçların etkinliği ve yan etkileri konusunda bilgi sahibi olduklarını belirten Beşevlerli, bu ilaçların değiştirilmesiyle hastaların sağlık durumlarının olumsuz etkilenmesinden korktuklarını ifade etti.

Beşevlerli, 20 yıldır kullanılan ilaçların hastalar için faydalı olduğunu ve yeni ilacın yan etkileri hakkında yeterli istatistiksel bilginin bulunmadığını söyledi. Bakanlığın sadece fiyat argümanı üzerinden hareket ettiğini ve bu durumun sağlık açısından kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

FİYATI DÜŞÜK İLAÇ TERCİH EDİLDİ

İlaç temininde ihale sistemlerinin etkili olduğunu ve fiyatı düşük olan ilaçların tercih edildiğini belirtildi.

Bu durumun, hastaların tedavisinde kullanılan etkili ilaçların yerine muadil ilaçların kullanılmasına yol açtığını söyledi. Türkiye'de üretilen yeni ilacın sadece %25 piyasası olduğuna dikkat çeken yöneticiler, eski ilaçların kanıtlanmış olumlu etkileri nedeniyle devamından yana olduklarını ifade etti.

BAKANLIĞA ÇAĞRI

Dernek Başkanı Beşevlerli, Sağlık Bakanı'na seslenerek, hastaların sesinin duyulmasını ve eski ilaçların temin edilmesini talep etti. Sağlık tasarrufunun hastaların sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratmaması gerektiğini vurguladı ve bakanlıkla birlikte çözüm bulma yolunda el ele vererek çalışmak istediklerini belirtti.

KARARDAN DÖNÜLMESİ İÇİN MÜCADELE HAZIRLIĞI

Dernek Başkanı Beşevlerli, Sağlık Bakanı'na seslenerek, hastaların sesinin duyulmasını ve eski ilaçların temin edilmesini talep etti.

Sağlık tasarrufunun hastaların sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratmaması gerektiğini vurguladı ve bakanlıkla birlikte çözüm bulma yolunda el ele vererek çalışmak istediklerini belirtti.

Hastaların bu ilaçları kullanmak istemediğini de belirten Beşevlerli, bu karardan dönülmesi için mücadele edeceklerini açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar