Yetkililer bu işe ne der? Halk sağlığı araştırmasından çarpıcı sonuçlar

8 Eylül 2023

Güncelleme: 8 Eylül 2023

A
A

EHHD, halk sağlığına ilişkin araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Sonuçlara göre, halkın sadece onda biri insan sağlığına önem verildiği kanaatinde.

ZgotmplZ MYK

Evrensel Hasta Hakları Derneği (EHHD), Kasım 2022’de tamamladığı “Kıbrıs’ın kuzeyinde koruyucu sağlık hizmetleri – Kalite Algısı ve Erişilebilirlik” raporunun verilerini, 3- 9 Eylül Halk Sağlığı Farkındalık Haftası çerçevesinde kamuoyuyla paylaştı.

Kasım 2022’de ülkede yaşayan de-facto nüfusu yansıtacak şekilde belirlenen "bin kişi"yle gerçekleştirilen araştırmada, katılımcılara 12 farklı önerme sunularak, bunlara katılıp katılmadıklarının soruldu

EHHD'ye göre araştırmanın sonuçları, genel ve koruyucu sağlık hizmetlerinin kalitesini ve erişilebilirliğini artırmak üzere çeşitli çalışmaların yapılması gerektiğini ortaya koydu. Açıklamada, “12 farklı önermeye verilen yanıtlar, KKTC’de de sağlık konusunda genel olarak son derece ciddi yetersizlikler olduğunu ortaya koyacak türdendir. Hiçbir önermede, yeterlilik ifade edenlerin oranı yetersizlik ifade edenlerden çok değildir. Daha vahimi, 12 başlıktan sadece üç tanesinde memnuniyet ifade edenlerin oranı yüzde 10’u aşabilmiştir. Buna karşılık memnuniyetsizlik ifade edenlerin yüzde 50’nin altına düştüğü tek bir başlık vardır.” ifadeleri kullanıldı.

Araştırmada öne çıkan veriler şöyle sıralandı:

  • Ülkede yaşayanların sadece onda biri "insan sağlığına önem verildiği" kanaatinde; yüzde 60'a yakını ise “Kıbrıs’ın kuzeyinde insan sağlığına önem verilmektedir” önermesine katılmadığını belirtti.
  • “Kamu yönetimi, hastalıkları önleme konusunda başarılı bir politika yürütmektedir” görüşüne katılanlar yüzde 6’ya yakınken, buna katılmayanların oranı yüzde 68.
  • Araştırmaya katılanların yüzde 67'si "KKTC'deki kamu hastanelerinde kaliteli hizmet alma"nın mümkün olmadığını düşünürken, sadece yüzde 7'si bunun mümkün olabileceği görüşünde.
  • "Ücretsiz sağlık danışmanlığı hizmeti almanın mümkün olduğu"nu sadece 8.5 desteklerken, bu görüşü reddedenler yüzde 68.
  • Araştırmaya katılanlar, "sağlıklı beslenme konusunda yeterli bilgilendirme" yapılmadığını düşünürken, "gıdaların sağlıklı ve hijyenik olduğu"na katılanlar yüzde 7.4 oranında kaldı.
  • “Sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşadığımı hissediyorum” görüşüne katılanlar yüzde 14,4’le sınırlıyken, bu görüşe katılmayanlarsa yaklaşık dört kat daha fazla.
  • "Sağlık politikasının ruh sağlığını önemsemediği" yüzde 78.5 taraftar bulurken yüzde 81, parası olmayanın iyi sağlık hizmeti almasının mümkün olmadığını düşünüyor.
  • Araştırma sonuçlarında "tütün ve tütün ürünleriyle mücadele"nin etkin olmadığı, "yürüyüş yolu ve egzersiz alanı" yetersizliğinin de yüksek oranlarda olduğu vurgulandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar