Vergi ve kamu alacaklarının yapılandırılmasında 8'inci kez uzatma olmayacak

25 Eylül 2023

A
A

2020 ve öncesine ait kesinleşen vergiler ve kamu alacaklarının yapılandırılması için başvuru süresi 2 Ekim'de doluyor. Maliye Bakanlığı daha önce 7 kez yapılan uzatmanın tekrar yapılmayacağını duyurdu.

ZgotmplZ

Haber Merkezi

Maliye Bakanlığı, vergi ve kamu alacaklarının yapılandırılması için başvuru süresinin yeniden uzatılmayacağını duyurdu.

Hükümet, 3 Kasım 2022 tarihinde çıkardığı "Kesinleştirilmiş Vergilerde Uzlaşma İle Ödeme Süresi Geldiği Halde Kısmen Veya Tamamen Ödenmemiş Kamu Alacaklarının Tahsilatına İlişkin Yasa Gücünde Kararname" ile borçlulara iki ay süresince yapılandırma imkanı tanımıştı.

Ardından ocak, şubat, mart, mayıs, haziran, temmuz ve ağustos aylarında 7 kez başvuru süresi uzatılmıştı.

Son olarak, 31 Ağustos tarihinde çıkarılan yasa gücünde kararname ile başvuru süresi 2 Ekim'e uzatılmıştı.

MALİYE BAKANLIĞI'NDAN HATIRLATMA

Maliye Bakanlığı, bir yıldan daha uzun süredir devam eden uygulamanın 2 Ekim Pazartesi günü mesai bitiminde sol bulacağını hatırlattı. Bakanlık, yapılandırmanın tekrar uzatılmayacağını bildirdi.

GELİR VE VERGİ DAİRESİ VE ŞUBELERİ HAFTA SONU DA AÇIK OLACAK

Gelir ve Vergi Dairesi ve şubeleri, 30 Eylül Cumartesi ve 1 Ekim Pazar günleri de dâhil 08.00-16.00 saatleri arasında açık olacak.

UYGULAMADAN KİMLER YARARLANABİLİYOR?

Uygulama ile vatandaşa; 31 Aralık 2020 yılı ve önceki vergi önceki vergilendirme dönemlerine ait kesinleştirilmiş vergiler, vergi cezaları, özel usulsüzlük cezaları, kamu alacağından doğan alacaklar ile ceza, dava masrafı, vergi cezası, para cezası gibi alacaklar ve bunlara ilişkin gecikme zamları ve gecikme faizlerini taksitler halinde ödeme imkanı veriliyor.

Yapılandırmadan yararlanabilmek için hesaplanacak toplam ödenecek borcun (ana borç miktarı, gecikme zammı, gecikme faizi ile kusur cezası toplamlarının) yüzde 20'sinin (yüzde yirmi) peşin olarak ödenmesi gerekiyor.

Yapılandırmada, borcun türüne göre gecikme faizlerinin yüzde 50 ile yüzde 90'nı da siliniyor.

MAHKEMELİK VE HACİZLİ OLANLAR KAPSAM DIŞI

Yapılandırma kapsamındaki vergiler ve kamu alacakları ile ilgili, 2021 yılı veya sonraki bir tarihte uyuşmazlık sebebi ile Yüksek İdare Mahkemesi'nde kararı bulunanlar ve/veya haklarında Kamu Alacakları Tahsili Usulü Yasası kuralları uyarınca haciz kararı bulunanlar bu uzatmadan yararlanamayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar