Uz’dan 9 maddelik ekonomi reçetesi

18 Şubat 2021

Güncelleme: 18 Şubat 2021

A
A

Uz, ekonomi yönetimini ve siyasileri halka sırtlarını dönmekle suçlayarak, krizden çıkış için 9 ekonomik önlem sıraladı.

ZgotmplZ

Bağımsız aday olarak son cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılan avukat Alpan Uz, salgının etkisiyle darboğazda olan ekonomiyi ayağa kaldırmak için “acil alınması gereken 9 ekonomik önlem” önerdi.

Adaylık çalışmalarını yürüttüğü sosyal medya hesabından önerilerini sıralayan Uz, ekonomi yönetimini ve siyasileri halka sırtlarını dönmekle suçladı.

İŞTE ALPAN UZ'UN ÖNERİLERİ
  1. İşyeri kiraları: Dükkan, restoran, v.b.  işletme kiraları en az 3 ay süre ile dondurulacak, alınmayacak. (Çalışmayan işletmez kira ödeyemez .)
  2. Konut kiraları yarı yarıya indirilecek, stopaj alınmayacak. (Çalışmayan insan kirasını nasıl ödesin? )
  3. İşveren giderleri sıfıra indirilecek. (Çalışmayan şirket işçisinin devlete olan ödemelerini yapamaz. )
  4. Elektrik, aydınlatma giderleri , v.b. sıfırlanacak. Halkımız bu soğuk kış günlerinde bir de bu gideri dert etmesin diye yüzde 15 indirim yapılacak. (Ki zaten dövizin düşüşü ile bu kendiliğinden olmalıydı.)
  5. Gıda ürünlerinin tümünün KDV’si, gümrük, v.b.  giderleri kaldırılacak. Marketlerin kar oranları ancak ayakta durmalarına yetecek bir orana çekilecek. (Herkes aç iken marketler kazançlarını artıramaz.)
  6. Özel hastanelerde ücretler sıfıra yakın rakamlara çekilecek ve hastalara bu süreçte her türlü destek verilecek. (Hiçbir özel sağlık kuruluşu  1-2 ay para almadan hizmet vermek neticesinde batmaz; bu kadar zaman kazandıklarını harcasınlar.)
  7. Banka faiz, alacakları, borçları durdurulacak, kredi kartı limitleri artırılacak ve faiz alınmayacak. (Yine bu kadar zaman aldıkları faizlere saysınlar.)
  8. Araç seyrüseferleri ve sigorta giderleri en az yarıya indirilecek. (Kullanmadığımız araçların gideri olamaz.)
  9. Alacak-verecek davaları  10 ay vade ile dondurulacak, borçluya sırtını doğrultması için bir şans verilecek, alacaklı olan şirketlerin de devlete olan giderleri aynı şekilde dondurulup işverenin önü açılacak ve ekonomik çark düzelene kadar zincirleme olarak gelirler ve giderler durdurulacak.

ALPAN UZ KİMDİR?

8 Mart 1983’te Lefkoşa Köşklüçiftlik’te dünyaya geldi.

İlköğrenimini Girne 23 Nisan İlkokulu ve Lefkoşa Şehit Tuncer İlkokulu’nda tamamladı.

Orta öğretim ve üniversite eğitimlerini ise İngiltere’de tamamlayan Uz, hukuk fakültesini bitirdi.

Ekonomi, finans ve uluslararası yatırım ve işletmecilik alanlarında da uzmanlaşan Alpan, ticari hayatına Londra’da emlak ve inşaat alanlarında başladı.

Alpan Uz, halen KKTC, İngiltere ve dünyanın değişik ülkelerinde hukuk danışmanlığı ve avukatlık yapıyor.

Londra’da bulunan ve dünyanın en saygın profesyonel yargıç ve avukat kurullarından biri olarak tanınan “Lincoln’s Inn” üyesi olan Uz, 2020 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bağımsız aday olarak katıldı.

Uz, 11 Ekim 2020'de düzenlenen seçimin ilk turunda, geçerli sayılan 110 bin 749 oydan 156 oy çıkarabildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar