TCMB faizi yüzde 30'a çıkardı

21 Eylül 2023

Güncelleme: 21 Eylül 2023

A
A

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu, politika faizini 500 baz puan artışla yüzde 30 seviyesine çıkardı.

ZgotmplZ

Haber Merkezi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı.

Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanan TCMB Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 30'a çıkardı.

Karar metninde şunlara yer verildi:

  • Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir.
  • Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.
  • Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler parasal aktarım mekanizmasını güçlendirmektedir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir.
  • Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.
  • Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.

Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki TCMB yönetimi, haziran toplantısında aldığı ilk kararda, politika faizini 27 ayın ardından ilk kez 650 baz puan artışla yüzde 15 seviyesine çıkarmıştı. Banka temmuzdaki toplantıda ise politika faizini 250 baz puanlık artışla yüzde 17,5 düzeyine yükseltmişti. Ağustos ayında 750 baz puanlık artışla politika faizi yüzde 25'e çıkarılmıştı.

Böylece bu ayla birlikte 4 toplantıda toplam faiz artışı 2 bin 150 baz puan oldu ve faiz yüzde 8.5'ten yüzde 30'a yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ağustos ayında enflasyonu aylık bazda yüzde 9,09 artarken yıllık bazda yüzde 58,94 olarak açıklamıştı. ENAG ise yıllık enflasyonu yüzde 128,05 olarak hesaplamıştı.

500 BAZ PUANLIK ARTIŞ BEKLENİYORDU

TCMB'nin faiz kararına ilişkin beklenti 500 baz puanlık bir artış yapılacağı yönündeydi...

AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistler, TCMB politika faizinin 500 baz puan artırılarak yüzde 30'a çıkarılacağını tahmin ediyordu.

Bloomberg HT anketine katılan kurumların medyan beklentisi de politika faizinin 500 baz puan artışla yüzde 30’a çıkarılması yönünde olmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar