Tatar, 62'nci ölüm yıl dönümlerinde Menderes, Zorlu ve Polatkan’ı andı

17 Eylül 2023

Güncelleme: 17 Eylül 2023

A
A

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’de 1960 askeri darbesinden sonra asılarak idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın demokrasi şehitleri olduklarını belirtti.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Tatar’ın konuya ilişkin mesajı şöyle:

“Demokrasi Şehitleri olarak bilinen ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında Kıbrıs Türk Milli Mücadelesine önemli katkıları olan dönemin Başbakanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan inandıkları dava uğruna Türk Milletine hizmet etmiş, hiç kimseye boyun eğmeden bu uğurda canları pahasına mücadele vermiş Demokrasi Şehitleri’dir.

Dönemin Başbakanı Adnan Menderes ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu, Kıbrıs Türkü’nün en zor yıllarında dünyayı karşılarına alarak TMT’nin güçlü kadrolarının oluşturulmasına destek sunmuşlardır. Uluslararası arenada ise Kıbrıs Türkü’nün haklarını savunarak, 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurucu antlaşmalarında, adadaki Kıbrıs Türk ve Rum halklarının eşit siyasi hak ve statüsünün özellikle antlaşmada yer alması hususunu Liderimiz Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’la birlikte başarmışlardır.

Hiç kuşkusuz ki en önemli başarılarından birisi de kurucu antlaşmaların içinde yer alan Garanti ve İttifak antlaşmalarına; ‘Üç garantör devletten biri, birlikte veya birbirlerine danışarak (iş birliği halinde) hareket etmek olanağı bulunmadığı taktirde, bu antlaşmanın oluşturduğu durumu (state of affairs) münhasıran yeniden oluşturmak gayesi ile hareket etmek hakkını korumaktadırlar’ maddesini eklettirmeleri olmuştur. Anavatanımız ve Garantörümüz Türkiye Cumhuriyeti bu maddeye dayanarak 20 Temmuz 1974 tarihinde tek taraflı müdahale hakkını kullanarak Mutlu Barış Harekatı’nı gerçekleştirmiş ve Yunan Cunta İdaresinin emrinde 15 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleştirilen askeri darbenin hedefi olan, Ada’nın Yunanistan’a bağlanmasını engellemişlerdir.

Maalesef 16-17 Eylül 1961 tarihinde ise Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve dava arkadaşları Hasan Polatkan şehadete ermişlerdir.

Aramızdan ayrılışlarının yıl dönümünde Başbakan Adnan Menderes’i, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’yu ve dava arkadaşları Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ı sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar