Taçoy'dan çok tartışılacak iddia: Yolsuzluk kapsamında soruşturulması gereken başka işler de var

22 Ekim 2023

A
A

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy, yürütülen reçete soruşturmasında “henüz buzdağının görünen kısmının ortaya çıktığını” belirterek, “Yolsuzluk kapsamında araştırılması gereken başka işler de var” dedi.

ZgotmplZ

Taçoy’un basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre UBP Milletvekili Taçoy katıldığı  2020 TV'de Özlem Çimendal'ın programında gündeme ilişkin  açıklamalarda bulundu.

Taçoy, yürütülen reçete soruşturmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak şunları kaydetti:

“Biz, şu an buzdağının tepesini gördük. Altında ne var bilmiyoruz. Altından daha ne çıkar onu da bilmiyoruz. Ama eminim ki, buzdağının tepesinin ötesinde işler de var. Bizim takip ettiğimiz işler de vardı. Onlara da bakılması gerekir. Yolsuzluk kapsamı içerisinde araştırılması gereken başka işler de var. Gerçek anlamda yolsuzluk kapsamı içerisinde araştırılması gereken bu değil. Bunları geçin. Şu an buzdağının tepesinde görülenlerdir. Görülmeyen tarafta neler olduğunun da araştırılması lazımdır”

“SAVCILIK VE SAYIŞTAY’IN KIB-TEK RAPORLARINA BAKILMASI HALİNDE ÇOK FARKLI ŞEYLER GÖRÜLECEK”

Taçoy, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) konusunda  kendisinin Ekonomi ve Enerji Bakanlığı döneminde yapılan ihbarları Savcılığa ilettiklerini ve Savcılığın da bu konulardaki soruşturmalarını ilerlettiğini söyledi. Taçoy, Sayıştay’ın da aynı kapsamda soruşturmalarını yaptığını ve raporlar hazırladığına işaret ederek, “Savcılık ve Sayıştay’ın Kıb-Tek raporlarına bakılması halinde çok farklı şeyler görülecek” dedi.

UBP kurultayında kazanması durumunda “UBP’de adaleti yeniden sağlayıp sağlayamayacağı” sorusu üzerine Hasan Taçoy, “Adalet devletin dinidir” sözünü anımsattı ve “Eğer adaletli olmayacaksanız bir yerlere talip olmanızın hiçbir anlamı yoktur” dedi.  

"HİÇ KİMSE UBP’NİN ÖNÜNÜ KOLTUK UĞRUNA KESEMEZ”

“Parti kurultaya giderken kendisinin mal varlığını soruşturarak yeni bir saldırı şekli geliştirmek isteyenler bulunduğunu” savunan Taçoy, “Bir milletvekili olarak Meclise mal bildiriminde bulunmaktayım. Buyursunlar gitsinler zarfım Meclistedir. Açsınlar ve baksınlar. Her dönem aksatmadan, yasa çıktı çıkalı ben mal varlığımı devlete beyan ederim ve herkes de bunu inceleyebilir. Onlara verilemeyecek yanıtım yok” ifadelerini kullandı.

Kurultaya giderken bu gibi saldırıları beklediğini belirten Taçoy, “Sayın Ünal Bey ‘abi’ olarak tek başına göreve getirildiği gün, geçiş dönemi abisi olduğundan dolayı ilk kurultayda aday olacağımı söylemiştim” dedi.

Taçoy, UBP tüzüğünün 21’inci maddesinin ilk fıkrasına göre kurultayın iki yılda bir yapılması gerektiğine işaret etti.

UBP’de “iletişim kopukluğunun” varlığından bahseden Taçoy, “bu nedenle gerekli konuşmaların yapılamadığını, ancak kurultaya yönelik tartışmaların bir an önce parti içerisinde yapılması gerektiğini” vurguladı.

"KURULTAY TARİHİ BİR AN EVVEL BELİRLENMELİDİR”

 Taçoy, partinin bekasının ve geleceğe adım atmasının, genel başkanlığa kimin seçileceğinden daha önemli olduğunu ifade ederek, “UBP’nin önünü hiç kimsenin koltuk adına kesmemesi lazım. Biz, şu anda kendi içimizde bu sorgulamayı yaşıyoruz. Verilen toleransların süresi dolmuştur. Kurultay tarihi bir an evvel belirlenmelidir” dedi.

Hasan Taçoy, “UBP’nin kurultay sürecinde kendi benliğiyle hareket edeceğini” de kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar