Tabipler Birliği'nden hastaları rahatlatan açıklama: Reçete yazdırmada sorun yaşanmayacak

13 Eylül 2023

Güncelleme: 13 Eylül 2023

A
A

Reçete yoluyla yapılan vurgun sonrası hastalar ve hekimler açısından reçete yazımı ile ilgili bir sorun oluşmayacağını bildiren Tabipler Birliği, benzer durumların yaşanmaması adına acil atılması gereken 6 adımı da sıraladı.

ZgotmplZ

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Başkanı Ahmet Özant, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’nun yürütülen soruşturma sonucu ortaya çıkarılan reçete yolsuzluğu konusunu adli birimlere iletmesinin kamuoyunda yankı bulduğunu belirterek, değerlendirme yaptı.

"GEREKEN YAPILACAK"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı daveti ile, KTTB, Eczacılar Birliği, Tıp İş ve Serbest Çalışan Hekimler Birliği'nin toplantı yaparak konu hakkında görüş alışverişinde bulunulduğunu belirten Özant, devletin ilgili kurumlarının yapacağı soruşturma sonucunda suç işlendiğine dair kanaatlerin ötesinde; kanıtların açıklanması, belgelerin ortaya konulması durumunda kamu tüzel kişiliğe sahip KTTB yönetiminin, Yasa ve Tüzükler çerçevesinde gerekli işlemleri yapacağını ifade etti.

"HASTALAR REÇETE KONUSUNDA SIKINTI YAŞAMAYACAK"

Hastaların muayene oldukları hekimlerden reçetelerini almalarında veya hekimlerin muayene ettikleri hastalarına reçete yazmalarında herhangi bir sorun yaşanmayacağını kaydeden Özant, bu anlamda işleyişi koruma ve mağduriyetlerin önüne geçmenin herkesin görevi olduğunu söyledi.

KTTB Başkanı Özant, “Hekimlerin hasta mağduriyeti yaratmayıp, reçetelendirme ve ilaca erişim hakkında zafiyete yol açmayacaklarına güvenimiz tamdır. Bu nedenle, tüm özel ve kamu sağlık kuruluşlarını ilaç poliklinik sayılarını artıracak düzenlemeleri ivedilikle gündeme almaya ve uygulamaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

ACİL ÖNLEM ÖNERİLERİ

İlgili bakanlıkların meslek örgütleri ile istişare sözüne istinaden her türlü iş birliğine hazır olduklarını belirten Özant, açıklamasında şu ifadelere verdi:

  • Acilen ilaç takip-işletim sistemi kurulmalı,
  • İthal edilen ilaçlar ülkemize girişlerinden itibaren hem kamu hem özel kesimlerde dijital ortamda kayıt altına alınmalı,
  • İlaç Eczacılık Dairesi'nin kayıt ve denetim yetkisini kullanabilecek gerekli personel ve donanım sağlanmalı,
  • Özel ecza depolarının sistematik şekilde denetlenmesi için ekip oluşturulmalı,
  • Kronik ilaç kullanımının gerekli olduğu durumlarda kamu özel ayrımı olmaksızın hekimler rapor düzenleyebilmeli,
  • Sosyal Sigorta reçetelerinin tüm kamu ve özel hekimler tarafından yazılması ve geri ödemesinin sağlanması için hastaların evrak işlemlerinin kolaylaştırılmalı.

Özant, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak, konunun takipçisi olacakların ve olayın aydınlatılması için ilgili kurumlarla iş birliği içerisinde çalışarak, şeffaf şekilde toplumu bilgilendireceklerini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar