Savcı üç doktor ve üç eczacı için 8 gün istedi, mahkeme 4 gün tutukluluk verdi

25 Eylül 2023

Güncelleme: 25 Eylül 2023

A
A

Reçete yoluyla yapılan vurguna ilişkin yürütülen soruşturmada 3 doktor ve 3 eczacı için savcı 8 gün ek tutukluluk talep ederken, mahkeme 4 gün verdi.

ZgotmplZ

Sigorta reçeteleri üzerinden yapılan usulsüzlük ile ilgili perşembe ve cuma günü tutuklanan üç doktor ve üç eczacı, tutukluluk sürelerinin dolmasının ardından bugün yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi huzuruna çıkarıldı.

Savcı, zanlı doktorlar N.P., M.A.S. ve G.E. ile eczacılar İ.T., S.S. ve G.V.A. için 8 gün ek tutukluluk talep etti.

Mahkeme zanlılara, polis merkezinde 4’er gün ek tutukluluk verdi.

Diğer yandan mahkemede yürütülen soruşturmaya ilişkin bilgi veren polis, Lefke bölgesinde, olayla ilgili olduğu düşünülen kupürü kesilmiş ilaç dolu 26 çöp torbası bulunduğunu bildirdi. Ayrıca, 2018 yılından itibaren incelenecek 160 bin reçete olduğunu açıkladı.

50 ifadenin 45’inde de direkt suça bağlayıcı ifadeler bulunduğu aktarıldı.

Cumartesi günü, iki doktor ve iki eczacı ile başka şahıslar adına düzenlenmiş reçetelere sahte imza attığı tespit edilen üç vatandaş olmak üzere toplam 7 kişi daha tutuklanmıştı. Dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan zanlılardan bir doktor ve bir eczacı hakkında 2’şer gün, diğer 5 zanlı hakkında ise üçer gün tutukluluk kararı alınmıştı.

NE OLMUŞTU?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, 12 Eylül günü yaptığı açıklamada, reçete dolandırıcılığıyla ilgili Polis Genel Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunduklarını duyurmuştu. Gardiyanoğlu, yılda 100 binden fazla reçetede yolsuzluğun söz konusu olduğunu kaydetmişti.

İddiaya göre, bazı serbest çalışan hekimlerin, bazı eczaneler ve ecza depolarıyla anlaşarak, KKTC'de ikamet etmeyen kişilerin adına reçete düzenledi. Fazla ilaç ve hastalıkla ilgisi olmayan ilaçları sigorta reçetelerine yazarak devlet milyonlarca lira zarara uğratıldı.

Vurgunun boyutunun 90 milyon TL'nin üzerinde olduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar