"Şampiyon Melekler" anıt mezarları için imzalar atıldı

22 Eylül 2023

Güncelleme: 22 Eylül 2023

A
A

Başbakanlık ve Müteahhitler Birliği "Şampiyon Melekler" anıt mezarlarına ilişkin protokol imzaladı.

ZgotmplZ

Başbakanlık ile Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) arasında Gazimağusa, Yeniboğaziçi, Ulukışla, Vadili, Dörtyol ve Atlılar “Şampiyon Melekler" anıt mezarlarının yapılmasına ilişkin protokol imzalandı.

Protokole Başbakan Ünal Üstel ve KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer imza koydu.

Protokol, 6 Şubat 2023'te Türkiye’de yaşanan büyük depremlerde hayatlarını kaybeden “Şampiyon Voleybolcu Öğrencilerin” Gazimağusa’da, Yeniboğaziçi’nde, Ulukışla’da, Dörtyol’da, Vadili’de ve Atlılar’da anıt mezarlarının, hazırlanan proje ve şartnamelere uygun ve ailelerin hassasiyetlerini göz önünde tutarak en kısa sürede inşa edilebilmesi amacıyla Başbakanlık ve Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği'nin iş birliği yapmasını amaçlıyor.

"İHALE BEDELİ KADAR KAYNAK BLOKE EDİLECEK"

Protokol çerçevesinde ayrıca kamu okul ve hastanelerin güçlendirilmesi veya yeniden yapılmasında uygulanacak yöntemler hakkındaki yasa gücünde kararname çerçevesinde, Gazimağusa Belediyesi tarafından hazırlanacak keşif metraja dayalı ihale bedeli kadar kaynak bu amaçla bloke edilecek.

SÜRECİ KTİMB YÖNETECEK

Anıt mezar yerlerinin teslimi ve projenin uygulanması için gerekli tüm izinler ile alt yapı sağlanacak. Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri koordinasyonunda oluşacak “Şampiyon Melekler Anıt Mezarlar İnşaatı İzleme ve Kontrol Komisyonu” tarafından onaylanan hak edişler ile ilgili müteahhide geciktirilmeden ödenecek.

Yürütülecek anıt mezar inşaatları faaliyetlerini en iyi şekilde ve en kısa sürede yapabilecek sınıf karnesi uygun müteahhitler ve/veya müteahhitler bulunup işe en geç 3 iş günü içerisinde başlanacak. Şampiyon Melekler Anıt Mezarları İnşaatı İzleme ve Kontrol Komisyonu'nun düzenli çalışması koordine edilip yönetilecek.

Şantiye alanlarında gerekli “İş Sağlığı ve Güvenliği" (İSG) tedbirlerinin uygulanması sağlanacak.


Türkiye'de 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ilkinde, Gazimağusa Türk Maarif Koleji Yıldız Kız ve Erkek Voleybol kafilelerinin konakladığı Adıyaman'daki İsias Hotel yıkılmıştı. 

Oteldeki 39 kişilik kafileden, 3 veli ve 1 öğretmen kendi imkanlarıyla enkazdan sağ kurtulurken, 26 öğrenci, 4 öğretmen ve 5 veli olmak üzere 35 kişi yaşamını yitirmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar

İlginizi Çekebilir