Şampiyon Melekler anıt mezarları için ilk kazma vuruldu

30 Eylül 2023

Güncelleme: 30 Eylül 2023

A
A

“Şampiyon Melekler” Anıt Mezarları Projesi'nin yapımına Gazimağusa, Yeniboğaziçi, Ulukışla, Vadili, Dörtyol ve Atlılar'da eş zamanlı olarak başlandı.

ZgotmplZ Gazimağusa Belediyesi

Başbakanlık ile Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) arasında Gazimağusa, Yeniboğaziçi, Ulukışla, Vadili, Dörtyol ve Atlılar “Şampiyon Melekler" anıt mezarlarının yapılmasına ilişkin protokolün imzalanmasının ardından Gazimağusa Belediyesi Projesi Birimi tarafından tasarlanan anıt mezarlarının yapımına başlandı.

Gazimağusa Belediyesi Proje Birimi’nden edinilen bilgiye göre, proje, 35 şehidin defnedildiği 6 mezarlıkta eş zamanlı olarak başlatılıyor.

ANIT MEZARLAR NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

Şampiyon Melekler Anıt Mezarları Projesi'nin 2024 yılı Ocak ayında tamamlanması hedefleniyor.

PROJEDE NELER OLACAK?

Gazimağusa Belediyesi Proje Birimi tarafından hazırlanan projede şehitlerimizin mezarlarının yapımı, anıt mezarlarının bulunduğu alanda yapısal ve peyzaj düzenleme yer alıyor.

Projenin yapısal düzenlemesi kapsamında oturma bankaları, aydınlatmalar, anma günleri için meydan alanı yer alırken, anıt mezarlarının peyzaj düzenlemesi kapsamında ise 35 şehidi temsilen selvi ağacı, depremin meydana geldiği ay olan şubatları çiçek açan badem ağacı ile toprağa kök salarak uzun yıllar hayat süren aynı zamanda ülkenin simgesi haline gelmiş zeytin ağacı yer alacak.


Türkiye'de 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ilkinde, Gazimağusa Türk Maarif Koleji Yıldız Kız ve Erkek Voleybol kafilelerinin konakladığı Adıyaman'daki İsias Hotel yıkılmıştı. 

Oteldeki 39 kişilik kafileden, 3 veli ve 1 öğretmen kendi imkanlarıyla enkazdan sağ kurtulurken, 26 öğrenci, 4 öğretmen ve 5 veli olmak üzere 35 kişi yaşamını yitirmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar