Sahte reçete soruşturmasında tutuklu sayısı 17'ye çıktı

29 Eylül 2023

Güncelleme: 2 Ekim 2023

A
A

Reçete yoluyla yapılan vurguna ilişkin yürütülen soruşturmada Gazimağusa'da bir eczacı daha tutuklandı.

ZgotmplZ

Sahte reçete soruşturması kapsamında bir eczacı daha tutuklandı.

Polisten yapılan açıklamada, "Sahte reçete düzenlenmesi meselesi ile ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında, bir eczacı şahıs bu sabah  Gazimağusa'da tutuklanmıştır. " denildi.

Zanlılar yarın sabah tutukluluk talebi ile Lefkoşa Kaza Mahkemesi huzuruna çıkarılacak.

Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

SORUŞTURMADA TUTUKLU SAYISI 17'YE YÜKSELDİ

Sigorta reçeteleri üzerinden yapılan usulsüzlük ile ilgili 21-22 Eylül'de üç doktor ve üç eczacı, 23 Eylül'de iki doktor ve iki eczacının da aralarında olduğu 7 kişi, 26 Eylül'de 1 eczacı ve 1 vatandaş, 28 Eylül'de ise bir vatandaş tutuklanmıştı.

Böylece soruşturma kapsamında tutuklananların sayısı 5'i doktor, 7'si eczacı ve 5'i de farklı mesleklerden olmak üzere toplam 17'ye yükseldi.

NE OLMUŞTU?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, 12 Eylül günü yaptığı açıklamada, reçete dolandırıcılığıyla ilgili Polis Genel Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunduklarını duyurmuştu. Gardiyanoğlu, yılda 100 binden fazla reçetede yolsuzluğun söz konusu olduğunu kaydetmişti.

İddiaya göre, bazı serbest çalışan hekimlerin, bazı eczaneler ve ecza depolarıyla anlaşarak, KKTC'de ikamet etmeyen kişilerin adına reçete düzenledi. Fazla ilaç ve hastalıkla ilgisi olmayan ilaçları sigorta reçetelerine yazarak devlet milyonlarca lira zarara uğratıldı.

Vurgunun boyutunun 90 milyon TL'nin üzerinde olduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar