Sahte reçete soruşturmasında "delilleri karartma"dan bir kişiye tutuklama

28 Eylül 2023

Güncelleme: 29 Eylül 2023

A
A

Reçete yoluyla yapılan vurguna ilişkin yürütülen soruşturmada Gazimağusa'da "delilleri karartma" suçundan bir kişi tutuklandı.

ZgotmplZ

Sahte reçete soruşturması kapsamında bir kişi daha tutuklandı.

Polisten yapılan açıklamada, "Özel Soruşturma Şube Amirliği tarafından sahte reçete düzenlenmesi meselesi ile ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında, Gazimağusa'da 'delilleri karartma' suçundan dolayı bir sivil şahıs bugün tutuklanmıştır." denildi.

Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

SORUŞTURMADA TUTUKLU SAYISI 16'YA YÜKSELDİ

Sigorta reçeteleri üzerinden yapılan usulsüzlük ile ilgili 21-22 Eylül'de üç doktor ve üç eczacı, 23 Eylül'de iki doktor ve iki eczacının da aralarında olduğu 7 kişi ve 26 Eylül'de 1 eczacı ve 1 vatandaş tutuklanmıştı.

Böylece soruşturma kapsamında tutuklananların sayısı 5'i doktor, 6'sı eczacı ve 5'i de farklı mesleklerden olmak üzere toplam 16'ya yükseldi.

NE OLMUŞTU?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, 12 Eylül günü yaptığı açıklamada, reçete dolandırıcılığıyla ilgili Polis Genel Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunduklarını duyurmuştu. Gardiyanoğlu, yılda 100 binden fazla reçetede yolsuzluğun söz konusu olduğunu kaydetmişti.

İddiaya göre, bazı serbest çalışan hekimlerin, bazı eczaneler ve ecza depolarıyla anlaşarak, KKTC'de ikamet etmeyen kişilerin adına reçete düzenledi. Fazla ilaç ve hastalıkla ilgisi olmayan ilaçları sigorta reçetelerine yazarak devlet milyonlarca lira zarara uğratıldı.

Vurgunun boyutunun 90 milyon TL'nin üzerinde olduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar