Sahte reçete soruşturmasında 2 yeni tutuklama

11 Ekim 2023

Güncelleme: 11 Ekim 2023

A
A

Sahte reçete soruşturması kapsamında bugün 2 yeni tutuklama yapıldı.

ZgotmplZ

Polis, biri doktor, diğeri eczacı olan zanlıların yarın sabah tutukluluk talebiyle Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılacağını açıkladı.

Bu arada Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde bugün 2 çöp poşeti içerisinde kupürleri kesik ilaçlar bulundu. Olayla ilgili polis soruşturması sürüyor.

SORUŞTURMADA 34 KİŞİ TUTUKLANDI, 20'Sİ SERBEST BIRAKILDI

Sigorta reçeteleri üzerinden yapılan usulsüzlük ile ilgili 21-22 Eylül'de üç doktor ve üç eczacı, 23 Eylül'de iki doktor ve iki eczacının da aralarında olduğu 7 kişi, 26 Eylül'de bir eczacı ve bir vatandaş, 28 Eylül'de bir vatandaş, 29 Eylül'de bir eczacı, 2 Ekim'de iki eczacı ve bir doktor, 3 Ekim'de bir eczacı, 4 Ekim'de iki doktor ve bir eczacı, 5 Ekim'de bir doktor, bir eczacı ve bir sivil, 9 Ekim'de de bir doktor, iki eczacı ve iki eczane çalışanı ve bugün (11 Ekim) bir doktor ve bir eczacı tutuklandı.

Soruşturma kapsamında 11'i doktor, 15'i eczacı ve 8'i de farklı mesleklerden olmak üzere toplam 34 kişi tutuklandı.

Bugüne kadar 6 doktor, 8 eczacı ve 6 vatandaş ile birlikte tutuksuz yargılanmasına karar verilen zanlı sayısı ise 20.

Soruşturmada şu anda 14 tutuklu zanlı bulunuyor.

ŞU ANA KADAR TOPLAM 8 AYRI YERDE KUPÜRSÜZ İLAÇLAR BULUNDU

Lefke bölgesinde, Gemikonağı'nda soruşturmanın hemen akabinde kupürü kesilmiş ilaç dolu 26 çöp torbası bulundu.

Ardından, 28 Eylül'de Haspolat’ta bir çöpte 11 poşet, 29 Eylül'de Lefkoşa’da çöp konteyneri içinde üç büyük, iki küçük torba, 3 Ekim'de Dörtyol'da çöpte dağınık halde ve Türkeli köyünün Akdağ mevkisindeki su deposu yakınlarında 15 çöp poşeti ve 4 Ekim'de Gemikonağı’nda kupürleri kesilmiş bir çöp poşeti kupürü kesilmiş ilaçlar bulundu.

Son olarak bugün (11 Ekim) Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde 2 çöp poşeti içerisinde daha kupürleri kesik ilaçlar bulundu

NE OLMUŞTU?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, 12 Eylül günü yaptığı açıklamada, reçete dolandırıcılığıyla ilgili Polis Genel Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunduklarını duyurmuştu. Gardiyanoğlu, yılda 100 binden fazla reçetede yolsuzluğun söz konusu olduğunu kaydetmişti.

İddiaya göre, bazı serbest çalışan hekimlerin, bazı eczaneler ve ecza depolarıyla anlaşarak, KKTC'de ikamet etmeyen kişilerin adına reçete düzenledi. Fazla ilaç ve hastalıkla ilgisi olmayan ilaçları sigorta reçetelerine yazarak devlet milyonlarca lira zarara uğratıldı.

Vurgunun boyutunun 90 milyon TL'nin üzerinde olduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar