Sahte reçete soruşturması: 5 zanlı serbest, 3 yeni tutuklama

5 Ekim 2023

Güncelleme: 6 Ekim 2023

A
A

Sahte reçete soruşturması kapsamında Güzelyurt’ta 5 zanlı teminata bağlanırken, Lefkoşa'da ise bir doktor, bir eczacı ve bir sivil daha tutuklandı.

ZgotmplZ

Sigorta reçeteleri üzerinden yapılan usulsüzlük ile ilgili iki eczacı ve üç vatandaş bugün Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Polisten alınan bilgiye göre, eczacı S.A. ile vatandaşlar M.A., E.K. ve G.T. bugün Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Zanlıların, davaları görüşülünceye kadar nakdi teminat, iki kefilin kefalet senedi imzalaması, polise ispatı vücut ve seyahat belgelerine el konulması şartıyla serbest kalmalarına karar verildi.

Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan eczacı İ.T.’nin de aynı teminat şartlarıyla serbest kalmasına emir verildi.

BİR DOKTOR, BİR ECZACI VE BİR SİVİL DAHA TUTUKLANDI

Diğer yandan polis, sahte reçete düzenlenmesi meselesi ile ilgili olarak biri doktor, biri eczacı ve bir sivil şahıs olmak üzere bugün üç kişinin daha tutuklandığını açıkladı.

Zanlılar, yarın sabah tutukluluk talebi ile Lefkoşa Kaza Mahkemesi huzuruna çıkarılacak.

Olay hakkındaki polis soruşturması devam ediyor.

SORUŞTURMADA 27 KİŞİ TUTUKLANDI, 14'Ü SERBEST BIRAKILDI

Sigorta reçeteleri üzerinden yapılan usulsüzlük ile ilgili 21-22 Eylül'de üç doktor ve üç eczacı, 23 Eylül'de iki doktor ve iki eczacının da aralarında olduğu 7 kişi, 26 Eylül'de bir eczacı ve bir vatandaş, 28 Eylül'de bir vatandaş, 29 Eylül'de bir eczacı, 2 Ekim'de iki eczacı ve bir doktor, 3 Ekim'de bir eczacı, 4 Ekim'de ise iki doktor ve bir eczacı tutuklanmıştı.

Bugünkü tutuklamalarla birlikte soruşturma kapsamında 9'u doktor, 12'si eczacı ve 6'sı da farklı mesleklerden olmak üzere toplam 27 kişi tutuklandı.

Bugüne kadar sivil şahısların ikisine dava okunup serbest bırakıldı. 

Dün dört doktor ve üç eczacı daha teminata bağlanarak, serbest bırakıldı.

Bugünkü iki eczacı ve üç vatandaş ile birlikte tutuksuz yargılanmasına karar verilen zanlı sayısı 14'e yükseldi.

Soruşturmada şu anda 13 tutuklu zanlı bulunuyor.

6 AYRI YERDE KUPÜRSÜZ İLAÇLAR BULUNDU

Lefke bölgesinde, Gemikonağı'nda soruşturmanın hemen akabinde kupürü kesilmiş ilaç dolu 26 çöp torbası bulunmuştu.

Ardından, 28 Eylül'de Haspolat’ta bir çöpte 11 poşet, 29 Eylül'de Lefkoşa’da çöp konteyneri içinde üç büyük, iki küçük torba, 3 Ekim'de ise Dörtyol'da çöpte dağınık halde ve Türkeli köyünün Akdağ mevkisindeki su deposu yakınlarında 15 çöp poşeti kupürü kesilmiş ilaçlar bulunmuştu.

Son olarak dün (4 Ekim) Gemikonağı’nda kupürleri kesilmiş bir çöp poşeti ilaç daha bulundu.

NE OLMUŞTU?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, 12 Eylül günü yaptığı açıklamada, reçete dolandırıcılığıyla ilgili Polis Genel Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunduklarını duyurmuştu. Gardiyanoğlu, yılda 100 binden fazla reçetede yolsuzluğun söz konusu olduğunu kaydetmişti.

İddiaya göre, bazı serbest çalışan hekimlerin, bazı eczaneler ve ecza depolarıyla anlaşarak, KKTC'de ikamet etmeyen kişilerin adına reçete düzenledi. Fazla ilaç ve hastalıkla ilgisi olmayan ilaçları sigorta reçetelerine yazarak devlet milyonlarca lira zarara uğratıldı.

Vurgunun boyutunun 90 milyon TL'nin üzerinde olduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar