Reşat Günhan'dan Ataoğlu ve Aktunç'a Antik Liman veryansını: Prensler tüm sözleriniz fos çıktı, yatacak yeriniz yok

2 Ekim 2023

Güncelleme: 3 Ekim 2023

A
A

Girne Antik Liman esnaflarından Reşat Günhan, liman projesi için verdikleri hiçbir sözü tutmadıkları gerekçesiyle Fikri Ataoğlu ve Serhan Aktunç'u ağır ifadelerle eleştirdiği bir yazı kaleme aldı. Günhan, limanın belediyeye devredilmesini istedi.

ZgotmplZ

Haber Merkezi

Girne Antik Liman esnaflarından Cafe Harbour ve Kıbrıs Evi İşletmecisi Reşat Günhan, "Girne Antik Liman Altyapı Çevre Restorasyon Düzenlemesi ve Geliştirme Projesi" nedeniyle Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve Müsteşar Serhan Aktunç'u hedef alan ağır bir paylaşımda bulundu.

"KİMSE HALİMİZİ SORMADI"

Günhan, kişisel Facebook hesabından yaptığı paylaşımında, uzayan restorasyon süreci nedeniyle işletmecilerin halini kimsenin sormadığını belirterek, böyle bir yazı kaleme aldığını kaydetti.

"İKİ BEYAZ ATLI PRENS'İN SÖZLERİ 'FOS' ÇIKTI"

"İki beyaz atlı prens" diye nitelediği Fikri Ataoğlu ve Serhan Aktunç'un liman projesi için bir takım sözler vererek, işletmelerden destek istediklerini anlatan Reşat Günhan, kendilerine inandıklarını ancak gelinen noktada tüm sözlerin "fos" çıktığını belirtti.

"ARTIK TELEFONLARA DA BAKMIYORLAR... YATACAK YERİNİZ YOK"

"Sizin yatacak yeriniz yok. Fikri Ataoğlu ve Serhan Aktunç. Ha unutmadan buradan yazmamın nedeni; artık arkadaşlar kâle alıp da telefonlara da bakmıyorlar…" diye sözlerini sürdüren işletmeci Günhan, verildiğini ileri sürdüğü sözleri de 8 maddede sıraladı.

"LİMANI BELEDİYEYE DEVREDİN"

Reşat Günhan, son olarak Ataoğlu ve Aktunç'a limanı belediyeye devretmeleri çağrısında bulundu.

Günhan'ın paylaşımı şöyle:

"Bugüne kadar Face'den böyle bir yazı yazmadım… Çok da sevmem ama sanıyorum ki artık gerekli… Herkes Antik Liman'ın tadilat olma sürecini zaman zaman takip ediyor ama ne iştir ki kimse bu durumdan direk etkilenen işletmecilerin halini sormuyor veya umurunuzda da değil. Ben kendi şahsıma; 30 yıla yakın liman içerisinde esnafım. Limanın eski halinden sizlerin memnun olmadığı kadar biz işletmeciler de memnun değildi ve bir gün 2 'beyaz atlı prens' geldi ve bize 'Destek verin, el birliği ile limanı eski güzel temiz nezih günlerine döndürelim…' İnanmayacaksınız ama tüm işletmeler bu 2 prense o kadar bir inandılar, güvendiler ki ardı ardına toplantılar yapıldı, ardı ardına telefon trafikleri yaşandı ki; 'Ohhh be' dedik, gerçekten bu prensler ülkelerini ve esnaflarını seviyorlar ki ne sevme... Gelinen nokta hiçbir söyledikleri hiçbir konuştukları en küçücük konudan en büyüğüne kadar hep mi foos çıkar. Sizin yatacak yeriniz yok. Fikri Ataoğlu ve Serhan Aktunç. Ha unutmadan buradan yazmamın nedeni; artık arkadaşlar kâle alıp da telefonlara da bakmıyorlar… Sizlerin yatacak yeriniz yok.

Verdikleri sözler:

1- Her işletmeye sorgusuz sualsiz kalkınmadan kredi
2- Her işletme önüne (pergola) ki kış aylarında da hizmet devam etsin, adamızda 12 ay güneş var
3- Yürüyüş yolu (eski asfalt yol) aynen kalacak
4- Aralık 2022'de hibe 
5- Şubat 2023'te hibe
6- 30 Mayıs 2023'te teslim (eğer teslim edilmezse zarar ziyan ödeneği)
7- Kapalı olunduğu sürece SSD ve İhtiyat Dairesi ödemeleri yapılacak
8- Hiç bir işletme metrekare kaybı yaşamayacak

Lo lo lo ve lo lo lo

Bir an önce bu güzelim limanı belediyeye devredin, prensler siz bu işi yüzünüze gözünüze benzettiniz…."

Reşat Günhan'ın (sağda, siyah tişörtlü) sözcülüğünde 22 Haziran 2023 tarihinde basın açıklaması yapan liman esnafı ve mal sahipleri, gecikmedeki tüm sorumluluğun bakanlıkta olduğunu savunmuş, yaşadıkları mağduriyet nedeniyle gelir kayıplarının ödenmesini talep etmişti.
PROJE HAKKINDA

Başbakan Yardımcılığı Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı, 4 Ocak tarihinde, Girne Antik Limanı'nın restorasyonunun yapılmaya başlandığını açıklamıştı.

"Girne Antik Liman Altyapı Çevre, Restorasyon Düzenlemesi ve Geliştirme Projesi" 8 Kasım 2022 tarihinde 19 milyon 980 bin TL bedelle Tosunoğlu İnşaat LTD. ŞTİ.'ye ihale edilmişti. 

Projenin teslim tarihi 30 Mayıs olarak açıklanmıştı.

Haziran başında restorasyon çalışmaları kapsamında projeye uygun olarak başlanan beton zemin uygulamasından, halktan gelen tepkiler üzerine vazgeçilmişti. 

Temmuz sonunda beton zeminin sökülme işlemine başlanmış, ardından yerine parke taşı döşenmesine başlanmıştı.

25 Temmuz'da projeye "zemin döşeme işleri kapsamında, yüzde 20'yi aşan ek işler" gerekçesiyle 9 milyon 907 bin 873,24 TL + Yüzde 10 KDV ek ödenek çıkarılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar