Okula gitmeden hemşirelik diploması aldı

Kamalı Haber, 29 Nisan 2024

Güncelleme: 29 Nisan 2024

A
A

KSTU'dan usulsüzlükle hemşirelik diploması alarak Hemşireler Birliği'ne üye olan zanlı, diplomayı mesele ile ilgili cezaevinde bulunan S.G.'den aldığını söyledi. Zanlı, teminat şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

ZgotmplZ

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi'nde (KSTU) sahte diploma alan A.M. bugün tekrar Lefkoşa Kaza Mahkemesine çıkarıldı.

Mahkemede olguları aktaran polis, KSTU yetkililerinin yaptığı şikâyette, zanlının 10 Eylül 2019 tarihinde kayıt yaptırmış gibi gösterildiğine, ancak 4 Kasım 2023 tarihinde 67 ders girişi yapılarak, hemşirelik fakültesinden bir günde mezun edildiğine dair bilgi aldıklarını söyledi. 

25 Nisan’da zanlının evinde yapılan aramada diploma veya transkript bulamadıklarını, sorgulanan zanlının ifadesinde korktuğu için diplomasını komşusuna verdiğini itiraf ettiğini açıklayan polis, komşuya verilen diplomanın bulunup, emare alındığını söyledi.

OKULA HİÇ GİTMEDİĞİNİ İTİRAF ETTİ

Polis, yapılan soruşturma sonucu zanlının 11 Aralık 2023 tarihinde sahte belge düzenleyerek, Kıbrıs Türk Ebeler ve Hemşireler Birliği’ne başvuru yapıp, üye olduğunu kaydederek, zanlının ifadesinde okula hiç gitmediğini, derslere girmediğini söylediğini aktardı.

Zanlının diplomayı mesele ile ilgili cezaevinde bulunan S.G.’den aldığını söylediğini, ayrıca G.’nin Kıbrıs Türk Ebeler ve Hemşireler Birliği’ne başvurması için yardım ettiğini söylediğini de belirten polis, zanlı hakkında 2023’te gümrüksüz mal tasarrufu suçundan soruşturma başlatıldığını ve teminata bağlandığını belirtti.

Polis, zanlının Rusya vatandaşı olduğunu, eşinden dolayı yüksek gelirli şahıslar izniyle kaldığını ifade ederek, teminat talep etti.

Yargıç, zanlının yurt dışına çıkışının yasaklanmasına, haftada 2 gün ıspat-ı vücut etmesine, 250 bin TL nakit teminat yatırmasına ve bir kefilin bir milyon TL kefalet senedi imzalamasına emir verdi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar