KTSU'dan "sahte diploma" vurgunu için ilk açıklama: Bazı üst düzey yöneticilerce hortumlandık

13 Şubat 2024

A
A

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi, bazı üst düzey yöneticilerin paralel bir muhasebe sistemi kurarak üniversite gelirlerini hortumladığını açıklayarak, çalınan itibarın geri kazanılması için polisle iş birliğinin sürdürüleceğini duyurdu.

ZgotmplZ

Güzelyurt’ta faaliyet gösteren Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi (KSTU) mali polis tarafından sürdürülen "sahte diploma" soruşturmasına ilişkin ilk kez açıklama yaptı.

Soruşturma kapsamında “sahte belge düzenleme, sahtekarlıkla para temini, sahte belgeyi tedavüle sürme” suçlamalarıyla 4 kişi tutuklu bulunuyor.

KSTU'dan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, üniversite kurucularının gerek yurt içinden gerekse yurt dışından gelen istihbarat üzerine okul bünyesinde yaptığı araştırma ve denetimlerde yapılan bazı tespitler paylaşıldı..

"RESMİ ŞİKAYETİ YOLSUZLUĞU TESPİT EDEN ÜNİVERSİTE SAHİPLERİ YAPTI"

Üniversitenin bazı üst düzey yöneticilerinin görev ve yetkilerini kötüye kullanarak ciddi yolsuzluk yaptığı ve zimmetlerine para geçirdiklerinin tespit edildiğine işaret edilen açıklamada, üniversite sahiplerinin tespitlerine ilişkin bilgi ve belgelerin mali polis ile paylaşılarak, resmi şikayette bulunulduğu vurgulandı.

"PARALEL BİR MUHASEBE SİSTEMİ KURULMUŞ"

Açıklamada, yapılan iç denetimlerde ilk etapta “Üniversitenin resmi muhasebesine paralel, üniversite ile ilgili olmayan ayrı bir muhasebe ve banka hesapları üzerinden büyük meblağlarda paraların zimmete geçirildiğinin; abartılmış, şişirilmiş sahte faturalar ve komisyon ödemeleriyle üniversiteye ait gelirin hortumlandığı ve üniversitenin zarara uğratıldığının; Üniversitede bulunan onlarca akademik personel bertaraf edilerek, birkaç kişinin oluşturduğu çetenin fütursuzca üniversitenin ve ülkenin adını lekeleyecek biçimde sahte evraklar düzenlediğinin” tespit edildiği kaydedildi.

"İTİBARIMIZ ÇALINDI, HAZMEDEMİYORUZ"

Üniversitenin bir süredir kara bir çetenin kişisel hırs ve menfaatleri uğruna oluşturdukları suç örgütünün kurbanı haline geldiği ifade edilen açıklamada, üniversite kurucularının onlarca yıllık birikim, değer yargısı, akademik ilke ve prensiplerine aykırı olarak üniversitenin kurumsal kimliği ve yetkilerinin çalınıp, gasp edilmesini kabul etmediği ve hazmedemediği kaydedildi.

Açıklamada, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nin Güzelyurt ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlık ve kalkınma mücadelesinde nefer olan bir yükseköğretim kurumu olduğuna işaret edilerek, üniversite kurucularının hem üniversitenin akademik standartlarıyla, kalitesinin arttırılması, hem de Güzelyurt’un kalkınması için varlık göstermeyi şiar edindiği vurgulandı.

"TÜM SUÇLULARIN TESPİT EDİLİP CEZALANDIRILMASI İÇİN POLİSLE İŞ BİRLİĞİZ SÜRECEK"

Açıklama şöyle devam etti:

“Güzelyurt bölgesinin günlük yaşantısında büyük bir yer tutan üniversitemizin itibarı çalınmıştır. Bu kabul edilmeyecektir. Üniversitemizin kurucuları; tüm usulsüzlüklerin, tüm yolsuzlukların ve tüm suçların aydınlatılması, kim olduğuna bakılmaksızın tüm suçluların tespit edilip cezalandırılması ve üniversitemizin çalınan itibarının geri kazanılması için mali polisle iş birliğine devam edecek ve her fırsatta, mevzuatın elverdiği ölçüde yaşanan tüm gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacaktır.”

"DİPLOMA DEĞİL BİR İTİBAR HIRSIZLIĞI KRİZİDİR"

Açıklamada, “Diploma krizi diye lanse edilen kriz, aslında bir diploma krizi değil bir itibar hırsızlığı krizidir. Diploma meselesi, işin dikkat çekmeyecek kadar küçük bir boyutudur.” denilerek, Üniversite kurucularının tüm suçlular tespit edilip cezalandırılıncaya kadar başlatılan operasyona devam edeceği vurgulandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar