KTOEÖS: Gerçek fiyatlar ortada, kimi kandırıyorsunuz?

13 Şubat 2024

Güncelleme: 13 Şubat 2024

A
A

KTOEÖS, açıklanan enflasyonun doğru olmadığı gerekçesiyle eylem yaptı. Sendika, rakamların düşük gösterilmeye çalışıldığını belirterek, hükümeti halkın alım gücünü yükseltmek için tedbir almaya çağırdı.

ZgotmplZ

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), yüzde 3,84 olarak açıklanan ocak ayı Hayat Pahalılığı oranının "doğru olmadığı ve gerçek olmayan verilerle elde edildiği" gerekçesiyle Başbakanlık önünde eylem yaptı.

Sendika, Başbakanlık önünde, 4 kişilik ailenin kahvaltı masrafı hesaplanarak hazırlanan kahvaltı masası kurarak, bazı tüketim maddelerinde Aralık 2023'ten bu yana meydana gelen fiyat artışlarını gösteren dövizler taşındı.

"BU ORAN ANCAK GERÇEK OLMAYAN VERİLERLE ELDE EDİLEBİLİR”

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, eylemde yaptığı konuşmada, temel gıda maddeleri ve tüm ürünlere yapılan zamların ortada olduğunu kaydederek, 3,84 oranının gerçek verilerle doğru bir şekilde hesaplamış olmasının mümkün olmadığını vurguladı.

Eylem, “Bu sonuç ancak gerçek olmayan verilerle elde edilebilecek bir orandır, sahtedir. TÜFE oranını düşük göstermek için kullanılan veya yararlanılan hizmet ve mallar da gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

Oran hesaplanırken temel mal ve hizmetler yerine “perdelik kumaş, ruj, TC/KKTC piyango bileti, saksı çiçekleri” gibi kalemlerin dikkate alındığını savunan Eylem, bunu “Ali Cengiz oyunu” olarak değerlendirdi.

"HP'Yİ DÜŞÜK GÖSTERMEK İÇİN BİN BİR TAKLA ATILIYOR"

Açıklanan HP oranı ve TÜFE kapsamını ise “halkla alay etmek, dalga geçmek” olarak niteleyen Eylem, şöyle devam etti:

“Türkiye’de HP oranı 6,70 olarak açıklanmıştır. Bu hesaba göre, döviz karşısında değer kaybetmeye devam eden TL’nin merkezi Türkiye, TL kullanan ancak birçok mal ve hizmeti döviz üzerinden ödeyen bizden daha pahalı bir ülkedir… UBP- DP -YDP hükümeti, kimi kandırıyorsunuz? Enflasyon artmakta, alım gücü düşmekte, halk fakirleşmektedir. Orta sınıfı yok etmekte, HP oranını düşük göstermek için bin bir takla atmaktasınız. Asgari ücretle çalışanları, göç yasasına tabi çalışanları açlık sınırı altında yaşamaya mahkum etmektesiniz.”

"HP artış demek değil, halkın alım gücünü korumaktır" diyen Eylem, hükümeti, gerçek verilerle gerçek oranları ortaya koymaya ve halkın alım gücünü yükseltmek için gerekli tedbirleri almaya çağırdı.

"MATEMATİĞE VE MANTIĞA AYKIRIDIR”

KTOEÖS Mali Sekreteri Ahmet Karaoğulları da konuşmasında, bazı tüketim maddelerinin Aralık 2023'ten Ocak 2024 'e kadar fiyatlardaki değişim oranını aktararak, Türkiye’de yüzde 6.7 açıklanan ocak ayı hayat pahalılığı oranının yüzde 3,84 olmasının ise "matematiğe ve mantığa aykırı” olduğunu savundu.

Karaoğulları, 4 kişilik bir ailenin 2 ekmek, 6 yumurta, 565 gram salatalık, 860 gram domates, bir beef, yarım kilo zeytin, 1 litre meyve suyu, 1 adet hellim ve 1 litre süt ile yapacağı kahvaltının 650 TL tutarında olduğuna işaret etti.

İSTATİSTİK KURUMU'NUN AÇIKLADIĞI ORANLAR

İstatistik Kurumu'nun açıkladığı, ocak ayı enflasyon (Tüketici Fiyatları Endeksi) rakamları şöyle;

Enflasyon aylık bazda yüzde 3.84, yıllık bazda da yüzde 85.81 oldu artış gösterdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar