KKTC'nin deprem kayıpları için "hukuk bürosu gibi adli süreci takibe devam"

28 Eylül 2023

Güncelleme: 28 Eylül 2023

A
A

Türkiye temaslarını değerlendiren Deprem Komitesi Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu, “Türkiye’deki depremde ölen insanlarımız için adli süreci hukuk bürosu gibi yakından izlemeye devam edeceğiz.” dedi.

ZgotmplZ Meclis Basın Bürosu

“Türkiye’deki depremde ölen insanlarımız için adli süreci hukuk bürosu gibi yakından izlemeye devam edeceğiz”         

Cumhuriyet Meclisi Depremle İlgili Hukuki ve Adli Sürecin İzlenmesine İlişkin Oluşturulan Geçici ve Özel Komitesi Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu, Ankara, Adıyaman ve Hatay’da gerçekleştirdikleri temaslar ile ilgili basına değerlendirmede bulundu 

Komite olarak 3 günlük süre boyunca, 10 farklı yetkili ile görüşme fırsatı bulduklarını belirten Hasipoğlu, “Başta İçişleri ve Adalet Bakanlarıyla, TBMM Adalet Komisyonu ile görüşmelerimiz oldu. Hatay Cumhuriyet Savcısı ve Hatay Valisi ile de görüştük. Meselenin siyasi ve hukuki boyutu ile ilgili detaylı bilgi aldık.” dedi.

Hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah’tan rahmet dileyen Hasipoğlu, “Anavatan Türkiye büyük bir devlet. Acıların sarılması anlamında büyük efor sarf ediliyor. Milletçe seferberlik var. Bizler de gücümüz oranında katkıda bulunuyoruz.” diye konuştu. 

Adli süreçle ilgili Adıyaman’daki yeni başsavcı ile görüştüklerine işaret eden Hasipoğlu, “Önemli bir aşamaya geldik. Bilirkişi raporları çıkmak üzere. Şampiyon Melekler için süreci yakından izlemeye devam edeceğiz. Ailelerimizin acılarının bir nebze de olsa hafiflemesi için adaletin tecelli etmesi, aileler kadar komitemiz için de elzemdir. Bir hukuk bürosu gibi süreci yakından izlemeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.


Türkiye'de 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ilkinde, Gazimağusa Türk Maarif Koleji Yıldız Kız ve Erkek Voleybol kafilelerinin konakladığı Adıyaman'daki İsias Hotel yıkılmıştı. 

Oteldeki 39 kişilik kafileden, 3 veli ve 1 öğretmen kendi imkanlarıyla enkazdan sağ kurtulurken, 26 öğrenci, 4 öğretmen ve 5 veli olmak üzere 35 kişi yaşamını yitirmişti.

6 Şubat depremlerinde toplam 50 KKTC vatandaşı hayatını kaybetmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar