KKTC için "devletçik" nitelemesi yapan Yunan siyasetçi topa tutuldu

23 Eylül 2023

Güncelleme: 23 Eylül 2023

A
A

Yunanistan'da SYRIZA Genel Başkanlığı için yarışan Kaselakis'in KKTC gafı tartışmalara neden oldu.

ZgotmplZ
Kaselakis, ABD'de öğrenciyken Joe Biden'ın 2008'deki Demokrat Parti aday adaylığı için yürüttüğü kampanyaya katılmıştı.
AA

Yunanistan'da ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon'un (SYRIZA) liderliği için yarışan Stefanos Kaselakis, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni (KKTC) "devletçik" diye tanımlayınca eleştiri topladı.

Independent Türkçe'nin aktardığına göre, Kaselakis, başkent Atina'nın 4 kilometre batısında yer alan Egaleo şehrinde dün yaptığı basın toplantısında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki (BMGK) konuşmasına değindi.

Erdoğan, salı günü BMGK'deki açıklamasında "Uluslararası toplumu, KKTC'nin bağımsızlığını tanımaya, bu ülkeyle diplomatik, siyasi ve ekonomik bağlar kurmaya davet ediyoruz" demişti. 

Kaselakis ise Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in bu talebe karşı sessiz kalmasını eleştirerek, "Miçotakis'in Erdoğan'ın Kıbrıs'taki devletçiğini, yani adanın kuzey kısmını tanıma davetine tepki göstermemesi kabul edilemez." dedi.

Fakat 35 yaşındaki Kaselakis, toplantıdaki bir gazetecinin "devletçik" kelimesine dikkat çekmesi üzerine açıklamasını hemen düzelterek "sözüm ona devlet" ifadesini kullandı. 

RAKİBİ FIRSATI KAÇIRMADI

Parti liderliği yarışında Kaselakis'e karşı mücadele eden Efi Ahçioğlu ise bunun "kabul edilemez bir hata" olduğunu belirterek, "Çok ciddi bir yanlış yaptı. Dış politikamızın en kritik konularından biri hakkındaki cehaletini ortaya koydu. Bu bizi endişelendirmelidir" dedi. 

"YANLIŞ İFADE KULLANDIM" DÜZELTMESİ

Kaselakis, bugün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yoğun kampanya döneminde "yorgun ve uykusuz" kaldığını söyleyerek bu nedenle yanlış bir ifade kullandığını savundu. 

KASELAKİS VE AHÇİOĞLU, PAZAR GÜNÜ SYRIZA LİDERLİĞİ İÇİN YARIŞACAK

SYRIZA, hazirandaki seçimlerde Miçotakis'in partisi Yeni Demokrasi karşısında ağır yenilgiye uğrayınca, Aleksis Çipras parti liderliğinden istifa etmişti.

Partinin genel başkanlığı için 17 Eylül'de yapılan seçimlerde Kaselakis yüzde 45,4, Ahçioğlu ise yüzde 36,2 oy almıştı. Diğer adaylardan Öklid Çakalatos yüzde 8,8 ve Nikos Papas yüzde 8,7 oy alırken, Stefanos Cumakas ise yüzde 2'nin altında kalmıştı. 

Hiçbir adayın parti lideri olmak için yeterli çoğunluğa ulaşamadığı seçimlerde Kaselakis ve Ahçioğlu, pazar günü yapılacak ikinci turda tekrar yarışacak. 

38 yaşındaki Ahçioğlu, Kasım 2016-Temmuz 2019 döneminde Çipras hükümetinde Çalışma Bakanı olarak görev yapmıştı.

Matematikteki üstün başarısı dolayısıyla burs kazanarak 14 yaşında ABD'ye giden Kaselakis ise finans eğitimi aldıktan sonra bankacılık devi Goldman Sachs'ta çalışmış, ardından kendi deniz taşımacılığı firmasını kurmuştu.
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar