Karadağ çöplüğü yine yanıyor

18 Eylül 2023

Güncelleme: 18 Eylül 2023

A
A

Lefke Çevre ve Ekoloji Derneği Başkanı Tamer Dayıoğlu, dün akşam Karadağ çöplüğünde bilinmeyen bir nedenle başlayan çöp yangınının sabaha karşı yoğunlaşarak bütün yöreyi kapsadığını bildirdi.

ZgotmplZ

Lefke'de bulunan Karadağ çöplüğünde dün akşam yeni bir yangın çıktı.

Sık sık yanan çöplükteki son yangını Lefke Çevre ve Ekoloji Derneği Başkanı Tamer Dayıoğlu duyurdu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Dayıoğlu, dün akşam Karadağ çöplüğünde bilinmeyen bir nedenle başlayan çöp yangınının sabaha karşı yoğunlaşarak bütün yöreyi kapsadığını, çıkış sebebinin bilinmediğini ancak bu durumun her 3-4 ayda bir tekrarlandığını belirtti.

KISA VADELİ ÖNLEM ÖNERİLERİ

Lefke’de çöp sorununun, yandığı dönemlerde verdiği zararın ve depolanma şeklinden dolayı ise sürekli bölgede açık bir sağlık tehdidi olarak bulunmasının “kabul edilemez” olduğunu savunan Dayıoğlu, alınması gereken kısa vadeli önlemlere değindi.

"Çöplerin çoğalmasına neden olan Güzelyurt çöpünün Lefke ’ye taşınmasının durdurulması, vidanjör suyunun çöp alanına girmesinin engellenmesi, vahşi depolamanın ıslah edilmesi gerektiğini" belirten Dayıoğlu, çöplüğe yetkisiz kişilerin girmesi ve düzensiz bir şekilde alana çöp dökmesinin engellenmesinin önemine işaret etti.

UZUN VADELİ ÖNLEM ÖNERİLERİ

Uzun vadede yapılması gerekenlerle ilgili ise Dayıoğlu şunları kaydetti:

“Bu alanda uzmanlarla birlikte çalışarak bu soruna kesin ve kalıcı bir çözüm bulunması. Çöp alanının daha uygun bir yere taşınması konusunun da dikkate alınması. Güngör, modern çöp toplama ve bertaraf etme, geri kazanım  başarısız girişiminden de ders çıkarmayarak, Lefke merkezinde, ‘modern çöp tesisi kurup bu sorunu çözeceğiz’ aldatmacasına ve Lefke’yi başka ilçelerinde çöp merkezi yapma çalışmalarına da  müsaade etmeyeceğiz”

EYLEM UYARISI

Sağlık açısından da dikkat edilmesi gereken konular bulunduğunu belirten Dayıoğlu, çöplerden çıkan dumanın içinde karbon monoksit, hidrojen siyanür amonyak ve sülfür dioksit gibi zehirli maddeler bulunduğunu söyledi.

Dayıoğlu, Lefke çöplüğündeki sorunda kısa vadede iyileştirici tedbirler alınmazsa, konunun tam çözüme ulaşacak çalışma başlatılmazsa başka ikaz yapmadan eyleme gidecekleri uyarısında bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar