İTÜ'nün beklenen İsias raporu savcılığa ulaştı: Kolonlar kesilmiş

7 Eylül 2023

Güncelleme: 8 Eylül 2023

A
A

Hasipoğlu, Adıyaman Başsavcılığı dosyasına giren İTÜ’nün İsias Otel'in kolonlarıyla ilgili raporunda, "kolonların kesildiğinin tespit edildiği" bilgisini paylaştı.

ZgotmplZ
Doğu Akdeniz Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü'nün hazırladığı Adıyaman Grand Isias Otel Ön İnceleme Raporu'nda yer verilen görseller.

Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Depremle ilgili Hukuki ve Adli Sürecin İzlenmesine İlişkin Oluşturulan Geçici ve Özel (Ad-Hoc) Komite, bugün yaptığı toplantıda  davetlileri dinledi.

Cumhuriyet Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti'ndeki Depremle ilgili Hukuki ve Adli Sürecin İzlenmesine İlişkin Oluşturulan Geçici ve Özel (Ad-Hoc) Komite bugün UBP Milletvekili Komite Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu başkanlığında toplandı.

Komite toplantısına davetli olarak Kıbrıs Türk Barolar Birliği ve Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği’nden yetkililer katılarak konu ile ilgili görüşlerde bulundular.

UBP Milletvekili  Oğuzhan Hasipoğlu başkanlığında toplanan komite toplantısına CTP Milletvekili Komite Başkan Vekili Ongun Talat, Komite üyeleri DP Milletvekili Serhat Akpınar, YDP Milletvekili Talip Atalay, Bağımsız Milletvekili  Ayşegül Baybars, Meclis Başkan Yardımcısı, CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe ve Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı yer aldı.

BRT'nin haberine göre, toplantıda ilk konuşmayı yapan Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu, Türkiye’de meydana gelen depremle ilgili olarak adli sürecin takibi ile ilgili oluşturdukları komite toplantılarının sürdüğünü söyledi.

Hasipoğlu, komitenin yaz dönemi içerisinde toplanmadığını ve bazı gelişmeleri beklediklerini ifade ederek, Şampiyon Melekler Derneği Başkanı’nın talebi ile son gelişmeleri değerlendirmek üzere bugün toplandıklarını belirtti.

İTÜ’NÜN RAPORU SAVCILIĞA ULAŞTI: KOLONLAR KESİLMİŞ

Oğuzhan Hasipoğlu, “Komite olarak Türkiye’ye daha önce bir ziyaret gerçekleştirmiştik. Hukuki süreç devam ediyor. Bizim komite olarak daha önce de arkadaşlarımızla görüştük. Bu yıl içerisinde en erken zamanda yeniden yeni atanan kişilerle gerek adli mercilerde gerek siyasi makamlarda onlarla görüşmeler yapmayı planlıyoruz. Dün itibari ile önemli bir gelişme oldu, İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki kolonla ilgili rapor savcılığa ulaştı. Ona ilişkin de bir tespit var. İTÜ’deki rapor kolonun kesilmesiyle ilgili bir inceleme talebiydi, karadeniz Teknik Üniversitesi’ne gönderilen ise genel anlamla bir kusur raporuydu. Bu sabah yeni atanan savcı ile görüştüm dün itibari ile İTÜ raporunun dosyalarına girdiğini söyledi. Karadeniz Teknik raporunun da 10 gün içerisinde dosyaya gireceğini beklediklerini söyledi.” dedi.

Hasipoğlu konuşmasında, 7, 8 ve 9 numaralı demir örneklerinde kolonlarla ilgili bir kesilme gerçekleştiğinin bilgilerine geldiğini söyledi.

Oğuzhan Hasipoğlu, “İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya-Metalurji Fakültesi’nin kolonun kesilip, kesilmediğine ilişkin raporu, dün itibari ile Adıyaman savcılığı dosyasına girmiştir. Bu rapora göre, kolonların kesildiği tespit edilmiştir. İsias Otel’de cinayet işlendiğini hep söyledik. Raporu komite olarak da inceleyeceğiz. Bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağız” açıklamasında bulundu.

"AİLELER OLARAK HİÇBİR ZAMAN BU DAVAMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ"

Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Karakaya ise konuşmasında, aileler olarak avukatlarla ve Meclis'te kurulan komite ile bu davanın peşinde olduklarını tekrar vurguladı.

Karakaya, “Meclis’te kurulan bu komite davamızda çok önemli bir noktadır. Avukatlarımızla birlikte istişare yaparak, davamızın peşinde olduğumuzu onlar da vurguluyor. Aileler olarak hiçbir zaman bu davamızdan vazgeçmeyeceğiz, elimizden geleni de yapacağız. son yaşanan gelişmeler karşısında davamızın daha da yakından takip edilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.” dedi.

DP Milletvekili Serhat Akpınar ise toplantıda yaptığı konuşmada, komitelerin yapmış olduğu girişimler ve ziyaret öncesi Mersin’de operasyon yapıldığını ve bazı kişilerin tutuklandığını söyledi. Akpınar, “Bu işin peşini bırakmayacağız.” dedi.

Toplantıya katılan YDP Milletvekili Talip Atalay da konuşmasında, komitenin ve ailerin bu davanın peşini bırakamayacağını vurguladı.

Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı ise toplantıda yaptığı konuşmada, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden gelen raporda, hasar tespit edildiğini söyledi.


Türkiye'de 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden 7 ay geçti.

İlk deprem sırasında Gazimağusa Türk Maarif Koleji Yıldız Kız ve Erkek Voleybol kafilelerinin konakladığı Adıyaman'daki İsias Hotel de yıkılmıştı. Oteldeki 39 kişilik kafileden, 3 veli ve 1 öğretmen kendi imkanlarıyla enkazdan sağ kurtulurken, 26 öğrenci, 4 öğretmen ve 5 veli olmak üzere 35 kişi yaşamını yitirmişti.

Yürütülen İsias Otel soruşturması dosyasında 5'i tutuklu ikisi adli kontrolde toplam 7 zanlı bulunuyor.

Dosyada 6'sı Türkiye Barolar Birliği'nden 6'sı DAÜ avukatlarından oluşan 12 avukat aileleri temsil ediyor.

Soruşturmanın kısa süre içinde hazırlanarak iddianamenin tamamlanması ve yıl sonuna kadar yargılama safhasına geçilmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar