İstanbul Gıda Fuarı'nda KKTC stantlarına yoğun ilgi: Kabuğumuzdan çıkmalıyız

7 Eylül 2023

Güncelleme: 7 Eylül 2023

A
A

KKTC'nin 11 firma ve kurumla temsil edildiği 31’inci Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı İstanbul’da sürüyor. Fuarı ziyaret eden Amcaoğlu, fuarların dünyaya açılma noktasında büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

ZgotmplZ

İstanbul’da dün başlayan 31’inci Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı - WorldFood İstanbul sürüyor.

6-9 Eylül tarihlerinde TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarın ikinci gününde, Kıbrıs Türk sanayicilerinin yer aldığı stantlara yoğun ilgi var.

30’u aşkın ülkeden 1500’den fazla yerli ve yabancı katılımcının yer aldığı fuarda, Kıbrıs Türk sanayicisi de ürünlerini tanıtıp, pazarlamaya devam ediyor. Fuarda, Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) ve KKTC devlet standı ile KKTC’den 9 gıda firması ülkeyi temsil ediyor.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu bugün fuardaydı. KKTC stantlarını gezen Bakan Amcaoğlu, sanayicilerle görüştü.

BRT’ye konuşan Bakan Amcaoğlu, fuarların dünyaya açılma noktasında büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

31’inci kez düzenlenen fuarda ilk defa bu yıl 14 katılımcıyla yer alınabildiğini belirten Bakan Amcaoğlu, seneye düzenlenecek bu fuarda katılımı ve üretileni daha çok sergileyebilmenin en önemli hedeflerden biri olacağını belirtti.

“KAPALI EKONOMİ KOŞULLARINDA YAŞAYAN BİR ÜLKEYİZ”

Olgun Amcaoğlu, “Kapalı ekonomi koşullarında yaşayan bir ülkeyiz. Dünyaya açılmayı, ürettiğinizi satabilmeyi hedeflemezseniz ve kendi çemberinizde kalmak gibi bir gaflet ve delalet içindeyseniz; üretimi yüreklendiremezsiniz, geliştiremezsiniz, rekabet edebilmesini sağlayamazsınız.” diye konuştu.

Protokollerin güncellenmesi, kıyı ticareti anlaşmalarının yeniden düzenlenebilmesi, niş ürünlerin dünyayla kucaklaşabilmesi için fuarların büyük önem taşıdığını vurgulayan Bakan Amcaoğlu, “Kendi kabuğumuzdan çıkamazsak, dünyayla kucaklaşmayı hedeflemezsek ve ‘üretiyoruz ama satamıyoruz’ şikayetinde bulunma hatası içindeysek; bu çağın gereklerinin tamamen dışında kalırız. Kapalı ekonomi koşullarında yaşayan üreticimizin en önemli ihtiyaçlarından biri olan üretileni, üreteni dünyayla kucaklaştırmak bakanlığımızın en önemli hedeflerinden biridir.” ifadelerini kullandı.

Bakan Amcaoğlu, fuarlara katılımın iktisadi ve mali iş birliği protokollerinin katkılarından ödenerek teşvik edilebildiğine de işaret etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar