İkinci Melissa Vargas alarmı: Aleksia Karutasu

19 Ekim 2023

A
A

Türk vatandaşlığı alan VakıfBank Spor Kulübü oyuncusu Aleksia Karutasu, Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı’na katılacak mı?

ZgotmplZ

VakıfBank Spor Kulübü’nde forma terleten Romanya doğumlu Aleksia Karutasu 2022’de Türk vatandaşlığı aldı. Küba doğumlu Melissa Vargas'ın ardından 2003’lü pasör çaprazının ne zaman Filenin Sultanları’na katılacağı ise merak konusu oldu. 

Romanyalı voleybolcu Aleksia Karutasu 2022’de Türk vatandaşlığına geçti.

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ise o dönemde yaptığı bir açıklamada genç voleybolcunun bir süredir Türk vatandaşı olmak istediğini “Alexia, şu an ülkemizde çok sevilen, başarılı bir sporcu. Kendisi de uzun süredir Türk vatandaşlığına geçerek oynamak istediğini belirtti. Uzun süren görüşmeler sonucunda süreç olumlu bir şekilde neticelendi. Türk voleyboluna hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” sözleriyle belirtti.

“İNSANA BÖYLE FIRSATLAR HER GÜN SUNULMUYOR”

Aleksia Karutasu, Rumen basını için yaptığı açıklamalarda neden Türkiye Milli Takımı’nı seçtiğini şu ifadelerle açıkladı: “Türkiye'yi seçtim çünkü insana her gün böyle fırsatlar sunulmuyor. Ayrıca, Türkiye'nin Romanya'dan çok daha fazla yarışmaya erişimi var. Romanya her zaman kalbimde kalacak. Romanya benim doğup büyüdüğüm ülke."

ALEKSİA KARUTASU TÜRK MİLLİ TAKIMINA NE ZAMAN GELECEK?

Filenin Sultanları’na katılmak için sabırsızlandığını belirten pasör çaprazının ne zaman Ay-Yıldızlı formayı giyeceği taraftarların merak konusu oldu. Aleksia Karutasu, Ocak 2024’ten itibaren milli takımda forma terletebilecek. 

ALEKSİA KARUTASU KİMDİR?

Voleybolcu Aleksia Karutasu 10 Haziran 2003’te Romanya’nın başkenti Bükreş’te dünyaya geldi. Hem annesi hem de babası basketbolcu olan Karutasu küçük yaşlarda sporla tanıştı. Henüz 13 yaşındayken Romanya Ulusal Ligi’nde ilk maçına çıkan genç voleybolcu Romanya U18 Milli Takımı’ndaki dikkat çeken performansının ardından VakıfBank Spor Kulübü’nden teklif aldı. 

Profesyonel voleybol kariyerine Romanyalı takım CSM Bükreş’te başlayan Karutasu, Romanya Milli Takımı’nın U17 Balkan Şampiyonası kadrosunda yer aldı ve şampiyonada en iyi pasör çaprazı ödülüne layık görüldü. 

Aleksia Karutasu dünkü VakıfBank - Beşiktaş Ayos karşılaşmasında ise 25 sayı, 3 blok ve 2 ACE kaydetti. 

MELİSA VARGAS SÜRECİ

Aslen Kübalı olan Melisa Vargas, 2021'de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduktan sonra milli takıma katılabilmek için FIVB kuralları gereği iki yıl beklemek zorunda kaldı. 2023 yılında Türkiye kadın millî voleybol takımı üyesi olarak çıktığı ilk turnuva olan 2023 FIVB Voleybol Kadınlar Milletler Liginde Türkiye ile şampiyonluğa ulaşıp büyük başarı gösterdi.

2023 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası'nda 112 km/h servis hızı ile kadınlar voleybolunda dünya rekoru kırdı. Aynı şampiyonanın finalinde 41 sayılık skoru ile Türkiye'nin kazanmasında büyük katkısı oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar