Hükümet, işgücü açığını kapatmak için çalışma affı getirecek

19 Eylül 2023

A
A

Gardiyanoğlu, ülkedeki kayıt dışı çalışanların kayıt altına alınması için önümüzdeki ay “çalışma affı” yapılacağını açıkladı.

ZgotmplZ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, yeni bir çalışma affının yolda olduğunu bildirdi.

Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD) heyetini kabulünde konuyla ilgili bilgi veren Gardiyanoğlu da, 6 Şubat depremlerinden ülkedeki çalışma hayatının da etkilendiğini, Türkiye’ye işgücü anlamında bir geri dönüşün yaşandığını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu (sağda), Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD) Başkanı Enver Mamülcü ile yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

İşgücü açığının kapanması için üçüncü uyruklu ülkelerden KKTC’ye işçi akını başladığını kaydeden Gardiyanoğlu, çalışma hayatında denetim ve kayıt dışılık ile ilgili ciddi atılımları olacağını kaydetti.

Ülkedeki kayıt dışı çalışanların kayıt altına alınması için önümüzdeki ay bir çalışma affının yapılacağını söyleyen Gardiyanoğlu, şuları söyledi: 

"Bu affın diğer aflardan en büyük farkı; çalışan bir işveren üzerinden, işvereniyle birlikte bakanlığımıza gelip af için başvurabilecek. Af kapsamındaki işverenin yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini bakanlık denetleyecek. Tam saha tüm ada çapında 6 ilçede denetimlere  başlayacağız. Bu süreç içerisinde hala daha ısrarla kayıt dışı çalışma hayatını devam ettirmek isteyen işverenlerimiz varsa yasalar çerçevesinde gereken cezaları alacak."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar