Güney'de "Made in Turkey" ürün patlaması

11 Eylül 2023

A
A

Güney Kıbrıs piyasasında Türkiye’den ithal ürünlerin giderek arttığı bildirildi.

ZgotmplZ

Güney Kıbrıs piyasasına Türkiye’den üçüncü ülkeler vasıtasıyla ithal edilen ürünlerde artış kaydedildiği bildirildi.

Politis gazetesi “Kıbrıs Piyasasında ‘Made in Turkey’ Ürün Tufanı” başlığıyla manşetten aktardığı haberinde, İstatistik Dairesi’nin verilerine dayanarak, Güney Kıbrıs’ın Türkiye’den üçüncü ülkeler vasıtasıyla yaptığı ithalatın son 3 yıl içinde (bu yılın mayıs ayına kadar olan süre baz alındı) 333 milyon euroya (9.6 milyar TL) ulaştığını yazdı.

Gazete, 2021 yılında 111 milyon 110 bin 185 euroluk, 2022 yılında 184 milyon 486 bin euroluk, bu yılın mayıs ayına kadar da 37 milyon 439 bin 864 euroluk ithalat yapıldığını kaydetti.

EN FAZLA İTHAL EDİLEN ÜRÜNLER

Haberde, Türkiye’den üçüncü ülkeler vasıtasıyla en fazla ithal edilen ürünler arasında motor yağları, araba yedek parçaları, tekneler, çeşitli makineler ve yedek parçaları, elektronik eşyalar, giyim ürünleri, ilaçlar ve plastik malzemelerin bulunduğu ifade edildi.

Gazete, Güney Kıbrıs’ın ithal ettiği “Made In Turkey” ibareli ürünlerin aslında merkezi Avrupa’da bulunan şirketlerden sipariş edildiğini ve yabancı çok uluslu şirketlerin daha ucuz iş gücü ile farklı yasalar nedeniyle Türkiye’de kurduğu fabrikalarda üretim yaptığını yazdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar