Göz göre göre vatandaşın sağlığıyla oynanmış... Ülkeden kupürleri kesilmiş ilaçlar fışkırıyor

29 Eylül 2023

Güncelleme: 29 Eylül 2023

A
A

Polis, sahte reçete soruşturması kapsamında Gemikonağı'ndaki 26 çöp torbası ilacın ardından Haspolat'taki bir çöpte 11 poşet daha kupürsüz ilaç bulunduğunu bildirdi.

ZgotmplZ Temsili

Haber Merkezi

Sigorta reçeteleri üzerinden yapılan usulsüzlük ile ilgili yeni bulgular ortaya çıktı.

Polis, Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nde bugün görülen ek tutukluluk oturumunda, dün Haspolat’ta bir çöpte 11 poşet ilaç bulunduğunu açıkladı.

Lefke bölgesinde, Gemikonağı'nda da geçtiğimiz hafta sonu kupürü kesilmiş ilaç dolu 26 çöp torbası bulunmuştu.

SORUŞTURMADA TUTUKLU SAYISI 17 KİŞİ

Sigorta reçeteleri üzerinden yapılan usulsüzlük ile ilgili 21-22 Eylül'de üç doktor ve üç eczacı, 23 Eylül'de iki doktor ve iki eczacının da aralarında olduğu 7 kişi, 26 Eylül'de 1 eczacı ve 1 vatandaş, 28 Eylül'de bir vatandaş ve 29 Eylül'de bir eczacı tutuklandı. 

Soruşturma kapsamında 5'i doktor, 7'si eczacı ve 5'i de farklı mesleklerden olmak üzere toplam 17 tutuklu zanlı bulunuyor.

NE OLMUŞTU?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, 12 Eylül günü yaptığı açıklamada, reçete dolandırıcılığıyla ilgili Polis Genel Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunduklarını duyurmuştu. Gardiyanoğlu, yılda 100 binden fazla reçetede yolsuzluğun söz konusu olduğunu kaydetmişti.

İddiaya göre, bazı serbest çalışan hekimlerin, bazı eczaneler ve ecza depolarıyla anlaşarak, KKTC'de ikamet etmeyen kişilerin adına reçete düzenledi. Fazla ilaç ve hastalıkla ilgisi olmayan ilaçları sigorta reçetelerine yazarak devlet milyonlarca lira zarara uğratıldı.

Vurgunun boyutunun 90 milyon TL'nin üzerinde olduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar