Girne Bandabulya için sevindirici karar

11 Eylül 2023

A
A

Girne Belediyesi, Bandabulya'yı yeniden canlandırma projesinde iki kadın kooperatifiyle iş birliği yapma kararı aldı.

ZgotmplZ visitncy

Girne Bandabulya’nın yeniden canlandırılması için önemli bir karar alındı.

Alınan kararı Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul duyurdu.

Buna göre, Bandabulya'yı yeniden canlandırma projesinde  Girne Belediyesi, iki kadın kooperatifiyle iş birliği yapma kararı aldı.

Şenkul'un konuyla ilgili paylaşımı şöyle:

"Girne Belediyesi Meclisi'nde oy birliği ile alınan karar çerçevesinde: Girne Bandabulya’nın yeniden canlandırma projesinde Girne Emekçi Kadınlar ve Girne Girişimci Kadınlar Kooperatifi’leri ile işletme ortaklığına gidiyoruz. Bandabulya'yı birlikte restore edip, kadınların yönetiminde ülkemize yeniden kazandıracağımızdan eminiz. Seçimde verdiğimiz bir sözü daha yerine getirmenin huzuru ile bugünkü mesaimizi tamamladık."

GİRNE BANDABULYA HAKKINDA
 

Bandabuliya veya bandabulya Rumca kökenli bir kelimedir. "Banda" devamlı, "buliya" ise satış anlamına gelir. 

Girne Bandabuliya, tarihi Yuvarlak Kule’ye yakındır ve Girne’nin merkezinde bulunmaktadır.

Orijinal bina 1878 yılında İngiliz kolonileri yönetimindeyken bitişiğinde bir pazarla birlikte Şehir Salonu olarak inşa edilmiştir. Kış aylarında, binanın bir parçası olan ilk taş bina kısmı kapalı pazara dönüştürülürdü.

1970’lerin sonunda, pazar yeri pek çok manav, kasap ve balıkçıya ev sahipliği yapmıştır. Ancak, süpermarketlerin açılmasıyla Bandabuliya önemini kaybetmiş ve 1990 yılına kadar pazar olarak kullanılma işlevini yitirmiştir.

2005 yılında, Bandabuliya’nın yeme içme yerleri olan turistik bir pazar ve sanat merkezi olarak restore edilmesine karar verilmiştir.

Renovasyon sırasında, binanın kendi malzemeleri olabildiğince tekrar kullanılmaya çalışılmıştır ve mevcut kumtaşları geri dönüştürülmüştür.

Çarşıya girildiğinde ilk fark edilen şey, Girne Kalesi'nde muhafaza edilmiş eski yelkenli geminin maketidir. Orijinal haline çok benzeyen maket binanın tam ortasında yer almaktadır ve bu daha samimi bir atmosfer sağlamaktadır. Girişte yer alan demirden yapılmış eski merdivenlerde oldukça büyüleyicidir.

Bandabuliya'daki restoran ve kafeler yerel mutfaktan lezzetler ve Akdeniz mutfağı ürünlerini sunmaktadır, market tarzı dükkanlarda pek çok çeşit yerel el sanatları ürünleri satışa sunulmaktadır.

Lefkoşa Bandabuliya’dan daha küçük olan Girne Bandabuliya’da akşamları yerli müzisyenler tarafından canlı müzik performansları sergilenmektedir.

(Bilgiler ve fotoğraflar "visitncy" web sitesinden alınmıştır.)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar