Gazze'de 830 kişi hayatını kaybetti, 4 bin 250 yaralı

10 Ekim 2023

Güncelleme: 11 Ekim 2023

A
A

İsrail savaş uçakları, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik hava saldırılarına dördüncü gününde de devam ediyor. İsrail'in saldırılarında Gazze'de 830 kişi hayatını kaybetti, 4 bin 250 kişi de yaralandı.

ZgotmplZ

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya bölgesine, Gazze kentinin batısına ve Han Yunus kentlerine hava saldırıları düzenledi.

İsrail güçleri, Refah kentinde de bir tarım arazisine saldırı düzenledi. Saldırıda ölen ve yaralananların bulunduğu aktarıldı.

GAZZE’DE ÖLENLERİN SAYISI 900'E YÜKSELDİ

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında Gazze'de 260'ı çocuk, 200'ü kadın 900 Filistinlinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

ÖLEN İSRAİLLİLERİN SAYISI 1000'İ GEÇTİ

Haaretz gazetesinin İsrail'in Washington Büyükelçiliğine dayandırdığı haberinde, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının abluka altındaki Gazze Şeridi'nden İsrail'e başlattığı "Aksa Tufanı" saldırısında ölü sayısının 1000'e ulaştığı belirtildi.

İsrail Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da Gazze'den düzenlenen saldırılarda yaralanan İsraillilerin sayısının 2 bin 806'ya yükseldiği kaydedildi.

BM: SAVAŞ SUÇLARININ İŞLENMİŞ OLABİLECEĞİNE DAİR AÇIK KANITLAR VAR

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Doğu Kudüs ve İsrail dahil işgal altındaki Filistin topraklarıyla ilgili çalışmalar yürüten BM Bağımsız Uluslararası Araştırma Komisyonu, Filistin-İsrail çatışmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Soruşturma komisyonu, yaşanan son şiddet olaylarında savaş suçlarının işlenmiş olabileceğine dair açık kanıtların bulunduğunu vurguladı.

"Uluslararası hukuku ihlal eden ve sivilleri hedef alan herkesin suçlarından sorumlu tutulması gerekir." denilen açıklamada, Komisyonun, Hamas'ın İsrail'e karşı başlattığı saldırı ve İsrail güçlerinin Gazze'ye hava saldırılarıyla karşılık vermesi sırasındaki savaş suçlarına ilişkin kanıtları topladığı ve sakladığı kaydedildi.

"Gazze'den gelen silahlı grupların, yüzlerce silahsız sivili vurduğu" yönündeki haberlerin, nefret uyandırıcı olduğu ve bunlara hoşgörü gösterilemeyeceği belirtilen açıklamada, "Sivilleri rehin almak ve onları canlı kalkan olarak kullanmak savaş suçudur." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, "Komisyon, İsrail'in Gazze'ye yönelik son saldırısından ve şüphesiz sivillerin hayatını kaybetmesine sebep olacak ve 'toplu ceza' anlamına gelecek olan su, yiyecek, elektrik ve yakıtın kesilmesini de içeren Gazze'ye tam bir kuşatma ilan etmesinden ciddi kaygı duymaktadır." ifadesine yer verildi.

Komisyonun hem bireysel cezai sorumluluğu hem de komuta düzeyindekilerin sorumluluğunu kapsayan yasal hesap verebilirliği garanti etmeye kararlı olduğu belirtildi.

Artan şiddetten "derin üzüntü duyulduğuna" işaret edilen açıklamada, İsrail güvenlik güçleri ve Filistinli silahlı gruplara "uluslararası insancıl hukuka ve uluslararası insan hakları hukukuna tam olarak uyma" çağrısı yapıldı.

Filistinli silahlı gruplarca rehin alınan tüm kişilerin, koşulsuz ve güvenli şekilde serbest bırakılması çağrısında da bulunuldu.

Açıklamada, şiddeti sona erdirmenin ve sürdürülebilir barışa ulaşmanın tek yolunun; "Filistin topraklarının yasa dışı işgaline son verilmesi ve Filistin halkının kendi kaderini tayin hakkının tanınması, çatışmanın temel nedenlerini kararlılıkla ele almak" olduğu kaydedildi.

İSRAİL BAŞBAKANI NETANYAHU: KAZANACAĞIMIZ BİR SAVAŞIN İÇİNDEYİZ"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, İsrail muhalefetine "ulusal birlik hükümeti kurma" çağrısında bulundu.

Netanyahu, "Dünyanın en büyüklerinden olan Amerikan uçak gemisi bize doğru geliyor. ABD, İsrail'i her şekilde destekliyor." ifadelerini kullandı.

Hükümetinin, "Kassam Tugayları'nın saldırdığı bölgelerde kontrolü yeniden ele alacağını" söyleyen Netanyahu, "Kazanacağımız bir savaşın içindeyiz." dedi.

ELEKTRİĞİN ARDINDAN GAZZE ŞERİDİ'NE SU AKIŞI DA KESİLDİ

İsrail merkezli Kanal 12 televizyonunun haberine göre İsrail Enerji Bakanı Yisrael Katz, İsrail'den Gazze Şeridi'ne giden su borularındaki su akışının durdurulduğu belirtildi.

FİLİSTİN: İSRAİL, GAZZE'YE DÜZENLEDİĞİ SALDIRILARDA FOSFOR BOMBASI KULLANDI

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi'nde nüfusun yoğun olduğu bölgelere düzenlediği saldırılarda fosfor bombası kullandığını bildirdi.

Filistin Dışişleri Bakanlığının X sosyal medya platformu hesabından yapılan açıklamada, "İşgalci İsrail, Filistinlilere karşı uluslararası yasaklı olan beyaz fosforu kullanıyor." ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, İsrail'in fosfor bombasını Gazze'nin kuzeyindeki Kerame bölgesinde kullandığı aktarıldı.

Öte yandan Cenevre merkezli Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Örgütü (Euro-Med) Başkanı Rami Abdu, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İsrail askeri güçlerinin Gazze kentinin kuzeybatısında nüfusun yoğun olduğu bölgelerde fosfor silahlarını kullandığını ifade etti.

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) de daha önceki raporlarında, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında fosfor kullandığını belirtmişti.

İsrail'den ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında Gazze'de 770 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 4 bin kişinin yaralandığını duyurmuştu.

İşgal altındaki Batı Şeria'da ise İsrail askerlerinin saldırılarında 19 kişinin yaşamını yitirdiği, yaklaşık 100 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 1000 İsraillinin hayatını kaybettiği, 106'sı ağır 2 bin 806 kişinin de yaralandığı aktarılmıştı.

İSRAİL ORDUSU GAZZE'DEN İSRAİL'E SIZAN SİLAHLI 4 FİLİSTİNLİNİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ DUYURDU

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi'nden İsrail'e sızan silahlı 4 Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamaya göre, ordu güçleri, Gazze Şeridi'ne sıfır noktasındaki yerleşim yerleri Ra'im ve Mefalsim'de ikişer silahlı Filistinli tespit etti.

İsrail askerlerinin söz konusu iki yerleşimdeki 4 Filistinliyi ateş açarak öldürdüğü belirtildi.

Askerlerin başka sızmalara karşı bölgede arama yaptığı, İsrail savaş uçakları tarafından Gazze'ye yönelik kapsamlı hava saldırılarının da devam ettiği kaydedildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar