Fatin Rüştü Zorlu için mevlit okutuldu

17 Eylül 2023

A
A

Din İşleri Başkanlığı, eski Türkiye Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu'nun idam edilişinin 62. yılı dolayısıyla mevlit programı düzenledi.

ZgotmplZ

Din İşleri Başkanlığınca, başkent Lefkoşa'daki Hala Sultan Camisi'nde Fatin Rüştü Zorlu'ya Vefa Mevlidi düzenlendi.

Zorlu'nun ölümünün 62. yılı dolayısıyla düzenlenen programa Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu'nun yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Zorlu için duaların edildiği programda konuşan Cumhurbaşkanı Tatar; Zorlu'nun, dönemin Türkiye Başbakanı Adnan Menderes'in talimatları ve kendi iradesiyle Kıbrıs Türklerinin varlığı için büyük gayretler sarf ettiğini söyledi.

Tatar, Kıbrıs Türk halkının Zorlu'yu her zaman rahmetle anacağını belirterek "Türkiye'nin adadaki garantörlük haklarından tutun da Kıbrıs Türklerinin anayasal hakları için büyük liderlik ve cesaret göstermiş ve hep Kıbrıs Türklerinin mücadelesine katkılar sunmuştur. Türk Mukavemet Teşkilatının (TMT) kuruluşunda da Zorlu'nun katkıları var. Onun hizmetleri hiçbir zaman unutulmaz. Bugün KKTC ile özgür olarak yaşıyorsak ve Doğu Akdeniz'de bir Türk devleti varsa Zorlu'nun büyük katkıları olmuştur. Kıbrıs Türk halkı adına şükranlarımı sunuyorum." ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Feyzioğlu ise "Kıbrıs milli davası açısından büyük bir kahraman" olarak nitelendirdiği Zorlu için "Bugün eğer Kıbrıs Türkü, Rumların soykırımında kurtulabildiyse bunun arkasında Fatin Rüştü Zorlu vardır." dedi.

Feyzioğlu, Zorlu'nun Rumların tüm direnişine karşın Türkiye'nin garantör olmasını ve TMT mücahitlerinin Türkiye'de eğitilmesini sağladığını kaydetti.

FATİN RÜŞTÜ ZORLU KİMDİR?

Siyaset bilimci ve hukukçu, diplomat, siyaset ve devlet adamı, milletvekili, bakan (D. 1910, İstanbul – Ö. 16 Eylül 1961, İmralı). Ailesi Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Esenyaka (Zor) köyündendir. Galatasaray Lisesinden sonra Paris Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesini ve Cenevre Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Dışişleri Bakanlığında devlet hizmetine (1936) girdi. Aynı yıl Montrö Konferansına katıldı, Paris ve Kuybişef maslahatgüzarlığı merkez şifre müdürlüğü yaptı. 1939 yılında Bern Büyük­elçiliği başkâtipliğine atandı. 1950'de Dışişleri Bakanlığı İktisadî İşler Genel Sekreter Yardımcılığına getirildi. Dışişleri Bakanlığına bağlı çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1951’de Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri oldu. 1952’de Büyükelçiliğe yükselerek Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı (NATO)’nda Türkiye daimi temsilciliğine getirildi. Fatin Rüştü Zorlu, siyasal yaşama, 1954 genel seçimlerinde Demokrat Parti (DP) listesinden Çanakkale Milletvekili seçilerek girdi. 1957’de yine aynı partiden ve aynı ilden milletvekili seçildi. Adnan Menderes hükümetlerinde Başbakan Yardımcılığı (1954-56), Devlet Bakanlığı (1957) ve Dışişleri Bakanlığı (1957-60) görevlerinde bulundu. Bakan olarak Menderes hükümetlerinin en güçlü üyelerinden birisiydi.

Bakan olarak; NATO’ya bağlılığa dayanmakla birlikte, Türkiye'nin Amerika'ya fazla bağımlı, Ortadoğu ve üçüncü dünya ülkelerine sırt çe­viren bir dış politika gütmesinde başlıca rolü oynadı. Beş yıl süren bakanlığı ve altı yıl süren milletvekilliği görevi 27 Mayıs 1960 İhtilâlinde sona erdi. İhtilâlden sonra Yassıada’da kurulun Yüksek Adalet Divanında yargılanarak, Başbakan Adnan Menderes ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’la birlikte idama mahkûm oldu ve her üçünün de cezası İmralı’da yerine getirildi. Cenazesi, ölümlerinden 29 yıl sonra, 17 Eylül 1990’da İmralı Adası’ndaki mezarından alınarak İstanbul’da yaptırılan Anıtmezar'a nakledildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar