Ekvador'da hapishanelerde isyan: 75 ölü

24 Şubat 2021

Güncelleme: 24 Şubat 2021

A
A

Cezaevlerindeki şiddet ve isyan olayları ile gündeme gelen Ekvador'da çıkan son olayların bilançosu ağır oldu.

ZgotmplZ

Güney Amerika ülkesi Ekvador'da üç ayrı cezaevinde isyan çıktığı ve polisin müdahalesi sonucu 75 mahkumun öldüğü belirtildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Ekvador basınına konuşan yetkililer, cezaevlerinde çıkan isyanın çeteler arasındaki liderlik mücadelesinden kaynaklandığını ve sabah saatlerinde 3 ayrı şehirde aynı anda başladığını açıkladı.

Ekvador basınında çıkan habere göre, Guayaquil, El Turi ve Cotopaxi şehirlerinde çıkan ayaklanmalarda 75 mahkum yaşamını yitirdi, 2 polis yaralandı.

Yetkililer, çok sayıda güvenlik gücünün olay yerlerine intikal ettiğini ve cezaevlerinde kontrolü sağlamaya çalıştığını söyledi.

Sosyal medyada yansıyan görüntülerde, bazı mahkumların başlarının kesildiği iddia edildi.

Devlet Başkanı Lenin Moreno, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Ülkenin çeşitli hapishanelerinde suç örgütleri, eş zamanlı olarak şiddet eylemleri gerçekleştirdi. Güvenlik güçleri, Guayaquil, Cuenca ve Latacunga hapishanelerinde güvenliği yeniden sağlamak için kontrollü şekilde harekete geçti." ifadelerini kullandı.

Ekvador'da yıl başından bu yana cezaevlerindeki şiddet ve isyan olaylarında 20 kişi öldü.

EKVADOR HAKKINDA

Güney Amerika ülkesi Ekvador ya da resmî adıyla Ekvador Cumhuriyeti, 24 Mayıs 1822’de İspanya’dan bağımsızlığını kazandı. Başkenti Quito olan ülke, başkanlık sistemiyle yönetiliyor.

Ülke halen 2017 yılında yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanan Lenin Moreno liderliğindeki hükümet tarafından yönetiliyor.

17 milyon nüfusa sahip ülkenin ekonomisi büyük ölçüde petrol ve tarım ürünleri ihracatına dayalı. Ülke, orta gelir grubunda yer alıyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre 2020 yılı tahmini gayri safi yurt iç hasılası (GSYİH ) 185  milyar ABD doları düzeyinde.

Kişi başına düşen gelir ise 2020 yılı tahminine göre 10 bin 617 ABD doları.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar