Ekonomi sektörü krizden çıkış için Oktay’la buluştu

24 Şubat 2021

Güncelleme: 24 Şubat 2021

A
A

Fuat Oktay ile görüşen ekonomik örgütler temsilcileri, Kovid-19 sonrası için görüş alışverişinde bulundu.

ZgotmplZ

Ekonomik Örgütler Platformu üyeleri, Ankara’ya giderek Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen görüşmeye, Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz, Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Candan Avunduk, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Dimağ Çağıner katıldı.

Görüşmede, KKTC'deki organize sanayi bölgesi altyapısı ile işletme sistemlerinin Türkiye'deki tecrübeler ışığında iyileştirilmesi ve kongre turizminin desteklenmesi konuları ele alındı.

Görüşmede ayrıca, KKTC müteahhitleri ile Türk müteahhitlerin ortak çalışmalar yürütmesi, Kovid-19 sonrası hızlı toparlanma için reel sektör projelerine öncelik verilmesi ve reel sektörün karşılaştığı bürokrasinin azaltılması için e-Devlet projesinin hızlandırılması konuları değerlendirildi.

CANDAN AVUNDUK

BRT’ye açıklamalarda bulunan Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, toplantıda her sektörün kendi sorunlarıyla birlikte Covid 19 salgınının getirmiş olduğu ekonomik durumla ilgili görüşlerini ortaya koyduklarını belirtti.

Avunduk, “Özellikle ülkemizdeki sanayinin gelişmesiyle ve ihracatın gelişmesiyle ilgili sanayicilerin ihtiyaç duyduğu Türkiye Cumhuriyeti katkı ve desteklerinin neler olabileceği konusu üzerinde konuşuldu, tartışıldı” dedi.

CAFER GÜRCAFER

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer de, görüşmelerin ana konusunun KKTC ekonomisinin ayağa kaldırılması olduğunu belirtti.

Gürcafer , Türkiye'den Kuzey Kıbrıs'a gidecek olan aşıların belli bir programa bağlanarak, bu programın aslında ekonomiyi hareketlendirmek için kullanılması hususunda konuştuklarını söyledi.

TURGAY DENİZ

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, Fuat Oktay'ın ekibiyle birlikte Kıbrıs'ın özellikle ekonominin ayağa kalkması ve kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomiye sahip olması için çalıştıklarını görmekten memnuniyet duyduklarını belirtti.

Deniz, Türkiye’nin bugüne kadar gelinen süreçte Kıbrıs'a aşıları temin ettiğini etmeye de devam edeceğine vurgu yaparak, bunların planlamasının ve takvimlendirilmesinin Başbakan'la paylaşılacağı bilgisinin kendilerine verildiğini söyledi.

DİMAĞ ÇAĞINER

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner ise, Fuat Oktay'la görüşmelerinde pandemi süreci ve sonrasında ekonomik konuları ele aldıklarını ve pandemiden çıkış yönetimiyle ilgili değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi.

İhtiyaçları olan aşıyla birlikte aşılama programını konuşma fırsatı bulduklarını aktaran Çağıner, aşı plan çalışmasının sonuna gelindiğini, Mart ayıyla birlikte aşılamanın hızlanacağını, kısa bir süre içinde nüfusun büyük bir çoğunluğunun aşılanabileceği çalışmalarının son aşamaya geldiğini öğrendiklerini belirtti.

Ankara Ticaret Odası ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başkanları ile de görüştüklerini aktaran Çağıner şunları söyledi:

 “Bu görüşmelerde onların bilgi, tecrübe ve özellikle Kuzey Kıbrıs’a duymuş oldukları sevgiyi bir kez daha gördük. Kuzey Kıbrıs'taki Türk müteahhitlerinin Türkiye’deki müteahhitlerle birlikte güçlerini birleştirerek birçok işe imza atabileceklerinin müjdesini verebiliriz. Türkiye Cumhuriyeti devleti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletinin, birlikte bu pandeminin sıkıntılarını, en az hasarla geçebileceği bir süreç olabileceğini gördük.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar