Destici'den KKTC'ye tam destek: Güvenlikle ilgili endişe duymuyoruz

6 Eylül 2023

Güncelleme: 6 Eylül 2023

A
A

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Kuzey Kıbrıs'a uzanacak herhangi bir elin, Türkiye'nin herhangi bir vilayetine yapılmış müdahaleyle aynı reaksiyona maruz kalacağını ifade etti.

ZgotmplZ

BBP Lideri Destici, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmenin, bu hafta ülke ve dünya gündeminde önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Ukrayna'da devam eden savaşın, birbirinden farklı ve çok sayıda başlıkta tüm dünyayı etkilediğine dikkati çeken Destici, iki lider arasındaki görüşmenin, kış mevsiminde çok sayıda ülkeyi etkilemesi beklenen "gıda krizi" çerçevesinde değerlendirildiğini söyledi.

Tahıl koridorunun açılmasının, az gelişmiş Afrika ülkelerinin gıda krizi yaşamamaları açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Destici, "Putin'in, Suriye ve Libya konularında Türkiye'ye destek verecekleri şeklinde yorumladığımız açıklamaları, yine Astana Forumu'nun geliştirilmesi ve Rusya'nın KKTC'de ofis açması yönündeki düşünceleri de görüşmedeki olumlu noktalar." diye konuştu.

"GÜNEY KIBRIS'TA CAMİLERE YÖNELİK SALDIRILAR TIRMANDI"

Mustafa Destici, son günlerde Güney Kıbrıs'ta, camilere ve yabancı uyruklulara yönelik saldırıların tırmandığına işaret ederek, "Esasen Kıbrıs'la ilgili Kıbrıs Türklerinin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin güvenliğiyle ilgili herhangi bir endişe duymuyoruz. Kuzey Kıbrıs'a, Kıbrıs Türklüğüne uzanacak herhangi bir el, Türkiye'nin herhangi bir vilayetine yapılmış müdahaleyle aynı reaksiyona maruz kalacaktır." dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar