DAÜ'de Hasan Kılıç dönemi resmen başladı: Ateşten, hatta asitten bir gömlek giydi

24 Ekim 2023

Güncelleme: 24 Ekim 2023

A
A

DAÜ’de yeni rektör Prof. Dr. Hasan Kılıç görevi devraldı.

ZgotmplZ
Devir teslim töreninde karşılıklı çiçek takdiminde de bulunuldu.

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) yeni rektör Prof. Dr. Hasan Kılıç görevi rektör vekili Prof. Dr. Mustafa Tümer’den devraldı.

DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu (VYK) Başkanı Erdal Özcenk ile koordinatörlerin de yer altığı devir teslim töreninde konuşan Prof. Dr. Tümer, “Zor bir süreç bizi bekliyor.” dedi, Kılıç’a görevinde başarılar diledi.

Görevi devralan Prof. Dr. Hasan Kılıç da "Bu güvene layık olmaya, bu sorumluluğun gereklerini yerine getirmeye çalışacağız.” dedi. Kılıç, “Ümit ederim ki, bu sorumluluğun gereklerini yerine getirerek DAÜ’yü hak ettiği noktaya hep birlikte taşıyacağız.” ifadelerini kullandı.

VYK Başkanı Erdal Özcenk de, “Hasan Bey, ateşten, hatta asitten bir gömlek giymektedir şu anda” dedi. Özcenk, bundan sonraki süreçte DAÜ’nün daha da ileriye gideceğini ve zor süreçten çıkacağına inandığını belirterek, Kılıç’a başarı diledi.

Prof. Dr. Hasan Kılıç (solda), DAÜ Rektörlük görevini rektör vekili Prof. Dr. Mustafa Tümer’den devraldı.
PROF. DR. HASAN KILIÇ KİMDİR?

DAÜ’den elde edilen bilgiye göre, yüksek lisans ve doktora eğitimini İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nde tamamlayan Prof. Dr. Hasan Kılıç, askerlik dönemi sonrasında bir yıllık öğretmenlik deneyiminin ardından turizm işletmeciliği alanında deneyim kazanmak ve eğitim almak üzere İngiltere'ye gitti.

Çeşitli otellerin farklı departmanlarında ve yöneticilik kademelerinde çalışarak turizm sektöründeki ilk deneyimlerini kazanan Kılıç, Kıbrıs'a döndükten sonra bir otelde genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı.

Turizm Tanıtım ve Pazarlama dairesinde tanıtma ve pazarlama memurluğu yapan Prof. Dr. Kılıç, kısa bir süre sonra Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu’nda çalışmaya başladı. 2013 yılında profesörlük unvanını alan Kılıç, 2003’te Çin Halk Cumhuriyeti'nin Makao özerk bölgesinde dersler verip, araştırmalar yaptı. Çalışmaları Tourism Management, Service Industries Journal, International Journal of Contemporary Hospitality Management, Journal of Human Resources in Hospitality & Tourism, Anatolia gibi dergilerde yayınlandı.

Kıbrıs görüşmelerinde Ekonomi Alt Komitesi Başkanı olarak Kuzey Kıbrıs'ı temsil etti. 2008-2009 yıllarında Ekonomi ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde aktif olarak yer aldı.  

Yeni kurulan Kıbrıs Gastronomi Turizm Derneği’nin (GASTUR) Başkanlığını yürüten Prof. Dr. Kılıç şu an Turizm Bakanlığı ile birlikte ülkenin turizm planlaması ve kapasite ölçümüyle ilgili projenin yürütücülüğünü yapıyor.

Bir süredir Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı olarak görev yapan Prof. Dr. Kılıç, hizmet işletmeciliği, konaklama işletmeciliği, turizm planlaması, gastronomi, turizm ve konaklama işletmeciliği alanlarında eğitim ve araştırmalar yapmış olup, bu alanlarda dersler vermekte ve yüksek lisans tezleri ve doktora tezlerini yönetmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar