BM'nin açtığı soruşturma KKTC'nin takibinde

13 Eylül 2023

A
A

BM Barış Gücü askerlerinin KKTC güvenlik güçlerine ara bölgenin Türk tarafındaki saldırısı ile ilgili BM tarafından açılan soruşturmanın takipçisi olacaklarını bildiren Tatar, "Oldubitti ve dayatmaları asla kabul etmeyeceğiz." dedi.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye'den yayın yapan Ulusal Kanal’a açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığından verilen bilgiye göre, Tatar, temizlik çalışmaları yapan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı askerine, Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerinin saldırmasıyla ilgili şikayette bulunulduğunu belirterek, BM tarafından soruşturma açıldığı yönünde açıklama yapıldığını ve bu konunun takipçisi olacağını belirtti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında Birleşmiş Milletler kontrolünde bulunan ara bölge olduğunu, fakat yaşanan olayın KKTC sınırları içerisinde yer aldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk tarafının mücadelesinin, garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteğiyle sınırları korumak olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler'in yaptığı girişimlerde taraflı davrandığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Oldubitti ve dayatmaları asla kabul etmeyeceğiz. Burada bir devlet, otorite, asker ve polis var. Garantör Türkiye Cumhuriyeti var. Özden gelen egemenlik ve tarihten gelen haklarımız var. Türkiye’nin de karada, denizde ve hava sahasında hakları var.” dedi.

Türk Devletleri Teşkilatı’na Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gözlemci üye olmasının ardından KKTC’nin Türk Dünyası Entegrasyonu İçindeki Yeri ve Önemi panelinin düzenlenmesiyle ilgili soru üzerine, “Kıbrıs Türk tarafının, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden izin almadan Kıbrıs’ta herhangi bir proje yapamayacağı söyleniyordu. Türkiye ile anlaşma yaptık ve suyu getirdik. Elektriği de getireceğiz. Projelerin hayata geçmesi, egemen bir devlet olduğumuzu gösterir.” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Lefkoşa'da Ledra Palace bölgesinde bulunan Burhan Tuna Sokak'ta 11 Eylül günü yaşanan olayda, geçmiş yıllarda yapılan görüşmeler sonucu Türk bölgesinde olduğu kabul edilen araziye önceden izin alarak temizlik çalışması için giden GKK'ya bağı askerleri, BM askerleri engellemeye kalkışmış ve saldırgan tutum sergilemişti. BM Barış Gücü askerlerinin, müdahale etmeye çalıştıkları GKK askerlerinden birini darp ettikleri öğrenilmişti.

Barış Gücü'nden (UNFICYP) konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Kapsamlı bir soruşturma sonrasında uygun bir biçimde harekete geçmekte tereddüt etmeyeceğiz." denilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar